Govoreći studentima na Rusko-armenskom univerzitetu u Jerevanu, glavnom gradu Armenije, Lavrov je istakao da se Ukrajini ne može vjerovati, jer je prethodno koristila sporazume o prekidu vatre za jačanje i naoružavanje svojih snaga, omogućavajući ponovne napade na Rusiju.
„Sada, kada nam se govori: ‘Hajde da imamo prekid vatre, a onda ćemo vidjeti’, mi odgovaramo: ‘Ne, već smo prošli kroz ovo i ne želimo da se ponovi’“, naveo je.
Lavrov je također optužio Evropsku uniju da pogoršava sukob nastavkom naoružavanja Ukrajine, okrivljujući Macrona i Starmera za podršku Kijevu, što je rezultiralo trenutnom situacijom.
Nasuprot tome, i Rusija i SAD izrazile su podršku uspostavljanju jasnih parametara za dugoročno rješenje u Ukrajini, rekao je.
Kao odgovor na studentsko pitanje o napetostima između Moskve i Jerevana zbog želje Armenije da se pridruži EU, što je u suprotnosti s njenim članstvom u Evroazijskoj ekonomskoj uniji, i rastućih veza Armenije s NATO-om, što je u suprotnosti s njenim učešćem u Organizaciji kolektivne sigurnosti (ODKB) koju predvodi Rusija, Lavrov je naglasio da dvije nacije vode “otvorene razgovore” o tim razlikama.
Također je istakao da su Rusija i Armenija dostigle tačku u kojoj je obnovljeno međusobno povjerenje, a obje zemlje se sada isključivo fokusiraju na činjenične, transparentne razmjene.
Kasnije se Lavrov sastao s armenskim premijerom Nikolom Pašinjanom i predsjednikom Vahagnom Hačaturjanom.
Pašinjan je izrazio pozitivnu ocjenu bilateralnih odnosa s Moskvom ove godine.
Na sastanku s Hačaturjanom, Lavrov je potvrdio da su Rusija i Armenija “saveznici i strateški partneri”.