Magazin

Muškatle će vam biti nikad ljepše, a cvjetat će sve do kasne jeseni: Tako je prosto, samo dodajte 1 sastojak u vodu za zalivanje

Poslije ovoga biće najljepše u kraju, svi će vam zavidjeti.

FOTO: FREEPIK
FOTO: FREEPIK

Nijedno cvijeće ne krasi balkone i bašte naših prostora kao muškatle. Njihove bogate krošnje i intenzivne boje odolevaju vrelini leta, ali da bi vas uveseljavale sve do jeseni potreban je pravi recept. I ne, nije u pitanju samo redovno zalivanje.

Prava formula za bujno cvjetanje

Da bi muškatle razvile bujne cvjetove, potrebna im je dodatna snaga iznutra. Ključni sastojak koji često izostavljamo? – Jod. Ova moćna supstanca podstiče cvjetanje, jača otpornost na bolesti i produžava život biljke.

Savjet: U litar vode dodajte samo jednu kap joda (farmaceutskog), a zatim tom tečnošću (50 ml po saksiji) zalijte biljku uz unutrašnje ivice. Nemojte preterivati – suviše joda može oštetiti korjen.

Fosfor – saveznik u borbi za cvijet

Pored joda, fosfor je ključan za intenzivno cvetanje. Dva puta mesečno, od proljeća do jeseni, zalivajte muškatle prihranom na bazi fosfora. Rezultat? Eksplozija cvetova koju komšije neće moći da ne primete.

Mlijeko za zdrav korjen i jarke boje

Možda zvuči neobično, ali mleko je tajno oružje mnogih baštovana. Sadrži kalijum, kalcijum, fosfor i magnezijum – sve što je muškatlama potrebno za zdrav rast. Jednom nedeljno, razblažite mlijeko sa vodom i zalijte biljku. Uskoro ćete primijetiti razliku.

Sunce, ali s mjerom

Muškatle obožavaju sunce, ali ne podnose hladne noći. Najbolje uspijevaju na južnoj strani, dok je u proleće i jesen pametno unositi ih unutra tokom noći kako ne bi „zadrhtale“. Crvenkasti rubovi na listovima su jasan znak da im je hladno.

Pravilna zemlja – njega iz korjena

Važno je da zemlja u kojoj muškatle rastu ima dobru drenažu. Miješajte zemlju sa sitnim kamenčićima i na dno saksije stavite sloj granula za drenažu. Tako ćete spriječiti prekomjerno zadržavanje vlage, koje njihov osjetljiv korjen ne podnosi.

BONUS savet: Muškatla kao prirodni lijek?

Pored svoje ljepote, muškatla, navodno, ima i terapeutsko dejstvo. Njena eterična ulja pomažu kod glavobolje i nesanice. Zato nije loše držati je i u zatvorenom prostoru – ne samo da će mirisati, već i doprinijeti vašem zdravlju.