No mnogo je i njihovih vozača koji ne poštuju zakonske odredbe, čime ugrožavaju sebe, ali i druge. Nepažnja i prevelika brzina najčešći su uzroci nesreća u kojima sudjeluju.
Od početka godine na području Bjelovarsko-bilogorske županije, u Hrvatskoj, dogodile su se četiri prometne nesreće u kojima su sudjelovali vozači električnih romobila.
Nedavno je na dijelu prometnice zbog neprilagođene brzine mladić pao s električnog romobila i zadobio teške tjelesne ozlijede iako je imao kacigu.
Sada je stabilno. Već dan poslije dogodila se još jedna nesreća u kojoj su također sudjelovale maloljetne osobe.
– Blaže su bile ozljede vozača romobila i putnika kojeg je prevozio, a kojeg nije smio. Uslijed nepravilnog korištenja kočnica došlo je do proklizavanja i pada s romobila, rekao je Žarko Čanađija, voditelj poslova Prometne policije PU Bjelovarsko – bilogorske.
Maloljetnici najviše i voze električne romobile, a češće budu i ozlijeđeni.
– U praksi vidimo da nemaju kacige, da se voze jako brzo, kada padnu udare glavom. Na svu sreću, opet ponavljam do sada nismo imali više ozbiljnijih ozljeda izuzev potresa mozga i bilo je ozljeda s manjim kontuzijama, kazala je Iva Plevnik Žaja, dr.med., spec.hitne medicine/direktorica Zavoda za hitnu medicinu Bjelovarsko – bilogorske županije, prenosi HRT.
Zakon dopušta kretanje pješačkim površinama, odnosno biciklističkim stazama.
– Tamo gdje je brzina ograničenja do 40 km/h, tu se smije voziti po cesti u gradovim, izvan gradova može se voziti na romobilima samo na onim cestama gdje je prometnim znakom to dopušteno, a moram napomenuti da na području naše PU nema niti jedna cesta s takvim prometnim znakom, rekao je Željko Čanađija.