Orbanova vlada najavila je taj potez 3. aprila, nedugo nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanjahu bio u Mađarskoj u državnom posjetu, u njegovom rijetkom putovanju u inozemstvo, prkoseći nalogu za hapšenje Međunarodnog kaznenog suda.
Predsjedništvo Skupštine država stranaka Međunarodnog kaznenog suda izrazilo je zabrinutost zbog tog poteza.
Međunarodni kazneni sud osnovan je prije više od dva desetljeća kako bi procesuirao optužene za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid.
Orban je u aprilu rekao da ICC “više nije nepristran sud i sud vladavine prava, već politički sud”.
Mađarska je odbacila ideju o hapšenju izraelskog premijera i opisala nalog “sramotnim”.
Mađarska je jedna od osnivačica Međunarodnog kaznenog suda i ratificirala je osnivački dokument 2001. godine, ali zakon nikad nije proglašen.
Zakon o povlačenju Mađarske iz Međunarodnog kaznenog suda usvojen je u utorak s 134 glasova za i 37 protiv.
“Mađarska odlučno odbacuje korištenje međunarodnih organizacija, posebno kaznenih sudova, kao instrumenata političkog uticaja”, navodi se u nacrtu zakona koji je podnio potpredsjednik vlade Zsolt Semjen, objavljeno je na mrežnim stranicama parlamenta.
Netanyahu je mađarsku odluku o povlačenju iz ICC-a opisao “smjelom i principijelnom odlukom”.
ICC je protiv izraelskog premijera izdao nalog za hapšenje zbog optužbi za ratne zločine u Gazi dok Izrael nastavlja širiti svoju vojnu operaciju u palestinskoj enklavi.
Netanyahu poriče te optužbe.
Povlačenje Mađarske iz Međunarodnog kaznenog suda stupit će na snagu godinu dana nakon što glavni sekretar Ujedinjenih naroda zaprimi pisanu obavijest o odluci.