Region

Neophodna politička volja kako bi nastava historije bila oslobođena etnocentrizma

Nastava istorije u regionu je etnocentirčna, o 90-im se uči malo i selektivno, jer političke elite i dalje istoriju koriste kao sredstvo manipulacije.

FOTO: MILOŠ VUJOVIĆ / ANADOLIJA
FOTO: MILOŠ VUJOVIĆ / ANADOLIJA
ilustracija

O tome svjedoče brojni primjeri nenaučnog istorijskog revizionizma. Rat u Ukrajini pokreno je rasparve o međunarodnim principima teritorijanog integriteta čije su refleksije na region jugoistočne Evrope očigledne. To je rečeno na otvaranju međunarodne konferencije “Granice u JIE: geografija ili imaginacija?”.

Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom (EU) Predrag Zenović, govoreći o projektu Zajedničkih istorijskih knjiga koji promoviše multiperspektivni pristup u nastavi istorije kroz primjer šest knjiga koje pokrivaju period od Osmanskog carstva do 2008. godine, kazao je da konferencija polazi od tema koje nijesu samo predmet akademskog istraživanja, već i temeljne komponente izgradnje održivog mira i demokratske kulture država regiona.

U tome, prema njegovim riječima, ključnu ulogu ima obrazovanje, a naročito nastava istorije. Inicijative poput regionalnog projekta zajedničke istorije, u okviru kojeg je do sada objavljeno šest tomova, predstavljaju dragocjen doprinos razvoju kritičkog mišljenja i osnažavanju kapaciteta za suočavanje s prošlošću – rekao je Zenović.

Kako je kazao, ti priručnici podstiču multiperspektivni pristup, koji nikako ne smije biti revizionizam, već prilika za dublji uvid i bolje razumijevanje. Ovi udžbenici upravo o tome svjedoče, da u kakofoniji interpretacija, istorija mora počivati na činjenicama, samo na toj osnovi moguće je graditi legitimne i moralno održive zaključke – naveo je Zenović.

On je istakao da je najdublji evorpski primjer za proces pomirenja iskustvo francusko-njemačkog odnosa i pomirenje dva tada zavađena naroda. Taj proces je bio svjesna odluka za izgradnju zajedničke evropske ideje – naveo je Zenović i dodao da evropske prakse pružaju okvir u kojem se pokušava i uspijeva pomiriti.

Govoreći o granicama, Zenović je rekao da se valja zapitati da li su granice koje dijele samo stvar politike i ideologije ili stvar narativa. Granice koje razdavajaju sjećanja često su postojanije od fizičkih. Upravo zato zadatak pred nama nije samo prekoračavanje geografskih linija, već prevazilaženje mentalnih i simboličkih podjela – kazao je Zenović.

Ambasador Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten rekao je da je u prethodne tri godine u više navrata mogao da se uvjeri koliko je nedovoljno dogovora u regionu i koliko je na putu saradnji i razumijevanju stajao nedostatak slaganja oko toga što se desilo u prošlosti. Zbog toga rad i rezultati koje ste ostvarili kroz ovih šest tomova imaju izuzetnu važnost – kazao je Felten.

On je rekao da je iskusio i pokušaj da se politizuje istorija – netačno tumačenje istorijskih činjenica i pogrešno tumačenje onoga što se desilo u prošlosti, kao i negiranje odgovornosti.

Prema riječima Feltena, nekada se u školama na zapadnom Balkanu izbjegavaju teme vezane za skoriju prošlost i određena pitanja vezana za identitet, religiju ili pripadnost postaju sve otrovnija. To je bolest protiv koje bi najuspješnija vakcinacija bila da se prošlost ne ostavlja u nejasnim situacijama, već da se zajednički prepoznaju važne činjenice i da se ne ulazi u rasprave o tome šta su činjenice već da se diskusija usmjeri ka tumačenju utvrđenih činjenica – rekao je Felten.

On je poručio da, bez prethodne usaglašenosti o utvrđenim istorijskim činjnicama, izmirenje nije moguće.

Felten je rekao da je izmirenje jedna od ruta i Berlinskog procesa koji je inicirala nekadašnja njemačka Angela Merkel, nastavio Olaf Šolc, a sada će nastaviti Fridrih Merc. Berlinski proces je uvijek imao regionalnu integraciju kao benefit, kao i način za region da se pripremi za članstvo u EU – naveo je Felten.

Govoreći o granicama, on je kazao da je u regionu nemoguće da se granice povuku na logičan način, već je jedini način da se one učine takvim da građani regiona preko njih mogu da prolaze nesmetano.

Felten je dodao da je zadovoljan što u momentu smanjenja državnih fondova imaju mogućnost da podrže projekat JHP.

Bivši šef albanske diplomatije Ditmir Bušati rekao je da projekat Zajedničkih istorisjkih čitanki nema veze sa granicama, već sa ljudima, koji međusobno sarađuju kako bi jasno i kritički razmišljali o budućnosti.

On je istakao da postoji mreža različitih sporova koji otežavaju sposobnost država regiona da se kreću naprijed brže. Svjedoci smo te mreže sporova koji potiču ili iz Drugog svjetskog rata, raspada Jugoslavije ili graničnih sporova nastalih zbog nastanka novih država nakon pada gvodzene zavjese – naveo je Bušati.

Kako je rekao, u slučaju Višegradskih država, ali i drugih, moglo se vidjeti da je pristupanje EU takvo da transformiše bivše neprijatelje u susjede. U našem slučaju to se još nije pokazalo kao takvo. Nadam se da ćemo kroz kolektivno djelovanje dati doprinos tome – kazao je Bušati.

Izvršna direktorica Evropskog fonda za Balkan Aleksandra Tomanić rekla je da su, kada su počeli da rade na projektu, shvatili da knjige moraju biti dostupne na internetu.

Ona je rekla da su razgovarali o tome kako da se napravi jedna bezbjedna stranica koja neće biti hakovana, pa se IP adresa mijenja na svakih 15 minuta.

Prema riječima Tomanić, tako se tehnički priprema ako neko istoriju želi da razmatra iz različitih uglova. Uz jedan konstruktivan pristup i istinsku političku volju problem sa istorijom u regionu bi mogao da bude riješen – rekla je Tomanić.

Ona je zahvalila Ministarstvu spoljnih poslova Njemačke na podršci projektu. Urednica JHP projekta i rektorka Panteon Univerziteta društvenih i političkih nauka Kristina Koulouri rekla je da je taj projekat, koji je počeo kasnih 90-ih na inicijativu biznismena koji su htjeli da vide miran razvoj u svom regionu bez ratova, uspio da preživi do 2020. godine i da uskrsne 2022. godine. Nakon toliko godina, smatram da ovaj projekat jeste uspješna priča i da vrijedi druge šanse i da inspiriše mlade kolege koji bi da nastave i obnove naš rad – rekla je Koulouri.

Ona je istakla da je JHP pokrenuo tim od više od 100 istoričara iz 13 država Jugoistočne Evrope. Šest udžbenika kojima se pomoviše pomirenje u regionu, uprkos regionalnoj dimenziji, ovo je jeste jedinstven projekat – rekla je Koulouri i dodala da JHP može da ponudi model kako podučavati u post-konfliktnim društvima.

Ona je saopćila da su knjige prevedene na japanski jezik, gdje se koriste kao model. U roku od dvije godine i to smo na početku nazivali nemogućom misijom, ostvarena je nemoguća misija i ne moramo da uništavamo knjige koje su izrađene – istakla je Koulouri.

Prema njenim riječima, JHP je stvorio važno nasljeđe, na kojem treba da zasnivamo budući rad.

Koulouri je rekla da su temu granica za drugu verziju JHP izabrali jer je taj koncept bitan u kreiranju identitea. Granice ne možemo da razumijemo bez koncepta kretanja stanovništva i tranzicija koje se dešavaju na različitim mjestima. Važno je razumjeti istoriju granica u kombinaciji sa istorijom same države – naglasila Koulouri.

Ona je navela da prije 18. vijeka nijesu bile linearlne granice, nego zone, koje su zavisile od rijeka ili planina, nakon čega je došlo do stvaranja neteritorijalnog integriteta, pa se zato mora biti na oprezu kada se govori o granicama i identitetima.

Govoreći o obrazovanju, Koulouri je rekla da ono ne daje rezultate u kratkom roku, već da se mora biti strpljivo da bi se došlo do promjene kroz obrazovanje. Mi smo tu da nastavimo poduhvat koji će biti nužan koliko god traje nacionalizam – rekla je Koulouri.

Rukovoditeljica JHP Zvezdana Kovač objasnila je da je projekat rezultirao izradom šest knjiga koje obrađuju period od Osmanskog carstva do 2008. godine, a na kojima su radili istoričari iz svih država jugoistočne Evrope.

Ona smatra da je to jedan od najvećih projekata civilnog društva, jer su desetine istoričara iz 13 zemalaj uspjeli da se dogovore u vezi sa sadržajem knjiga koji je preveden na 11 jezika. Među tim izdanjima je i ono na crnogorskom jeziku koje se može naći na: www.jointhistory.net.

Kovač je zahvalila Ministarstvu vanjskih poslova Njemačke i Evropskom fondu za Balkan, koji su omogućili ovaj projekat (JHP 2.0) i Centru za građansko obrazovanje na podršci u organizaciji ove konferencije, javila je MINA.