Taj značajan dan, koji se slavi 17. maja, posvećen rijeci Uni, jednom od najvrijednijih prirodnih bisera Bosne i Hercegovine, okuplja brojne građane, volontere, lokalne zajednice, škole, udruženja i organizacije u zajedničkom nastojanju da se promovišu očuvanje prirodnog okoliša i turistički potencijali Une.
Trodnevni program uključuje raznovrsne ekološke, kulturne, sportske i zabavne aktivnosti: sadnju drveća, čišćenje obala rijeke, uređenje starog grada Ostrovica, svečano otvorenje Turističkog informativnog centra u Bihaću, kada se ministrica i obratila, biciklijadu ”Stazama rijeke Une”, revijalnu planinarsku šetnju te Backgammon i šahovske turnire, Plitvičko-unsku čorbarijadu, sajam rukotvorina i organskih proizvoda te bogat muzičko-zabavni program.
Pozder je izjavila da je obilježavanje Dana rijeke Une pokazalo koliko zajedništvo i posvećenost mogu doprinijeti očuvanju našeg prirodnog naslijeđa. Rijeka Una nije samo prirodna ljepota, već i ključni resurs za razvoj održivog turizma u Unsko-sanskom kantonu, ali i jedan od važnijih za čitav turizam Federacije i države Bosne i Hercegovine – rekla je ministrica Pozder tokom posjete.
Posebno je pohvalila angažman Nacionalnog parka Una, lokalnih zajednica, njihovih komunalnih službi, škola, udruženja i volontera koji su bili ključni za uspjeh ovog događaja.
Pozder je istakla i značaj ulaganja Federalnog ministarstva okoliša i turizma u infrastrukturu Nacionalnog parka Una, uključujući izgradnju puta što će značajno poboljšati pristupačnost ovog područja za posjetioce.
Izdvojeno je 800.000 KM za nastavak izgradnje lokalnog puta Ćelije – Štrbački buk, te 1.200.000 KM za izgradnju regionalnog puta Kulen Vakuf – Martin Brod, odnosno za eksproprijaciju zemljišta i nastavak građevinskih radova u Nacionalnom parku Una.
Od 2008. kada je to područje proglašeno nacionalnim parkom, Vlada Federacije BiH je u NP Una usmjerila oko 10,5 miliona KM, a od toga u mandatu aktuelne Vlade i ministrice Pozder čak 3.250.000 KM, što govori o posvećenosti ove Vlade i njenih napora da unaprijedi rad jedinog nacionalnog parka na području Federacije.
Osim toga, ministrica Pozder je istakla da su pokrenute aktivnosti za geodetska snimanja i izradu detaljnih planova i prostorno-planske dokumentacije područja tog nacionalnog parka, što će značajno unaprijediti stanje i budućnost Nacionalnog parka Una. Rješavanje prostorno-planske dokumentacije ključno je za stvaranje stabilnog okvira koji će omogućiti daljnji razvoj parka, privlačenje investicija i osiguranje dugoročne zaštite ovog jedinstvenog prirodnog područja – dodala je Pozder.
U Bihaću se Pozder sastala i sa direktorom Razvojne agencije USK Sanelom Zulićem, a tema razgovora je bila zaštita okoliša s akcentom na upravljanje otpadom što je svakako važno i za značajniji razvoj turizma i zaštitu rijeka u USK, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.