Riječ je o dokumentu koji je 1946. godine kupljen za samo 27,50 dolara, a danas bi mogao vrijediti i milione.
Rukopis, označen kao HLS MS 172, već se gotovo 80 godina nalazi u knjižnici Pravnog fakulteta Sveučilišta Harvard. Prema aukcijskom katalogu iz vremena kad je prodan, navodno se radilo o “kopiji izrađenoj 1327., djelomično izblijedjeloj i oštećenoj vlagom”.
No dvoje britanskih profesora srednjovjekovne povijesti, David Carpenter s Kraljevskog koledža u Londonu i Nicholas Vincent sa Sveučilišta East Anglia, utvrdili su da je riječ o izvorniku Magna Carte iz 1300. godine, iz vremena kralja Edwarda I.
“To je posljednja Magna Carta… zaslužuje da se slavi, ne kao puka kopija, već kao original jednog od najznačajnijih dokumenata u povijesti ustavnog prava”, rekao je prof. Carpenter, koji je isprva analizirao digitalne slike dokumenta objavljene na harvardskoj stranici.
Prema dostupnim podacima, Magna Carta iz Applebyja, gradića u Cumbriji, završila je u vlasništvu utjecajne obitelji Lowther, a zatim kod abolicionista Thomasa Clarksona.
Nakon više nasljednika, krajem 1945. godine prodana je na aukciji u Sothebyju, gdje ju je londonski prodavač knjiga kupio za 42 funte. Nekoliko mjeseci kasnije Harvard ju je kupio za samo 27,50 dolara – tada oko 7 funti.
S obzirom na to da je rukopis izblijedio, stručnjaci su koristili UV i spektralne slike kako bi analizirali rukopis, dimenzije i tekst. Svi ti elementi bili su potpuno usklađeni s ostalih šest poznatih primjeraka iz 1300. godine.
Najvažniji dokaz bio je sam tekst – jer je Magna Carta tijekom godina doživljavala jezične promjene, a verzija s Harvarda “položila je test s odličnim rezultatom”, rekao je Carpenter.
“Ako biste pitali ljude koji je najpoznatiji dokument u povijesti svijeta, vjerojatno bi rekli – Magna Carta”, rekao je prof. Vincent.
Danas je poznato da je između 1215. i 1300. izdano oko 200 izvornih primjeraka Magna Carte. Samo ih je 24 preživjelo, većina u Velikoj Britaniji, dok se tri nalaze u Washingtonu i Canberri.
Za usporedbu, primjerak iz 1297. godine prodan je 2007. na aukciji u New Yorku za 21 milion dolara. Iako se ne navodi točna procjena vrijednosti harvardskog primjerka, znanstvenici su suglasni da je riječ o iznimno vrijednom i rijetkom artefaktu svjetske pravne baštine.
Harvard planira izložiti dokument javnosti kako bi istaknuo njegovo povijesno značenje i doprinos razvoju ustavnog prava i ljudskih prava, prenio je Index.hr.