BiH

Tuzla obilježila 33. godišnjicu odbrane grada: Počast braniocima i žrtvama agresije

Polaganjem cvijeća, obraćanjima zvaničnika uz prisustvo velikog broja građana, danas je u Tuzli obilježena 33. godišnjica odbrane grada, jednog od ključnih trenutaka u borbi za nezavisnost i suverenitet Bosne i Hercegovine.

FOTO: FENA/EDIN SKOKIĆ
FOTO: FENA/EDIN SKOKIĆ

U ime Grada Tuzla, prisutnima se obratio gradonačelnik Zijad Lugavić, naglasivši značaj ovog datuma ne samo za prošlost, već i za budućnost Tuzle.

“Svaka prava i sloboda za zajednički život, za različitost, za mir, jedinstvo i slogu, za onaj tuzlanski duh koji je obilježavao Tuzlu svo ovo proteklo vrijeme, koji obilježava Tuzlu danas, ali koji će obilježavati Tuzlu i u budućem periodu – to mogu samo veliki ljudi. Ljudi koji vole svoj grad i svoju domovinu. Neizmjerno im hvala u ime svih građanki i građana Tuzle što su stali u odbranu jedinstva, slobode, života i imovine”, rekao je Lugavić, ističući da se istina o 15. maju mora prenositi mladim generacijama te dodao:

“Danas, kada smo svjedoci pokušaja negiranja onoga što se zaista dogodilo tog dana, još je važnije da njegujemo kulturu sjećanja i istine. Grad Tuzla će i ubuduće biti nosilac aktivnosti obilježavanja Dana odbrane Tuzle. Prošle godine smo završili i otvorili spomenik povodom ovog datuma, kako bismo i na takav način slali poruku o istini.”

Na današnji dan 1992. godine, paravojne formacije tzv. Srpske Republike BiH, zajedno sa snagama tadašnje Vojske Jugoslavije, izvršile su oružani napad na Tuzlu. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova BiH – Stanice javne bezbjednosti Tuzla, postupajući u skladu s Ustavom i zakonima BiH, odlučno su odbili napad, spriječivši ulazak agresorskih snaga i tako odbranili grad i njegove građane.

Taj čin bio je presudan ne samo za očuvanje Tuzle, već i za cjelokupan otpor agresiji na Bosnu i Hercegovinu. Tuzla je ostala simbol otpora, zajedništva i multietničkog suživota tokom cijelog rata.

Posebnu pažnju izazvalo je i obraćanje Meše Bajrića, tadašnjeg načelnika Stanice javne bezbjednosti Tuzla, koji je kazao da ovaj datum nosi trajni trag u njegovom životu.

“Sukob na Brčanskoj Malti moramo pamtiti zbog kulture sjećanja, zbog istine, ali i zbog pomirenja u Bosni i Hercegovini. Taj dan mora biti podsjetnik na to šta se zaista dogodilo 15. maja”, kazao je Bajrić.

Govoreći o samom trenutku napada, Bajrić je istakao da, iako se ne zna pouzdano da li su pripadnici JNA iz kolone bili pod dejstvom alkohola, njihovo ponašanje bilo je krajnje razuzdano i nekontrolisano.

“Mora da su im u glavu utuvili logiku pljačke i etničkog čišćenja koja je već tada harala u mnogim dijelovima zemlje. Djelovalo je kao da se ista sudbina planira i za Tuzlu”, prisjetio se Bajrić trenutaka kada je sa svojim saradnicima donosio ključne odluke za odbranu grada.

U okviru današnjeg programa obilježavanja, delegacije Grada Tuzle, viših nivoa vlasti, boračkih organizacija, predstavnici civilnog društva i građani položili su cvijeće i odali počast poginulim braniocima i civilnim žrtvama rata. Obilježavanje je proteklo u znaku dostojanstva, pijeteta i poruke da žrtve neće biti zaboravljene.

Grad Tuzla, kao i svih prethodnih godina, i dalje njeguje vrijednosti istine, antifašizma i međusobnog poštovanja, utemeljene na herojskom otporu 15. maja 1992. godine.