Od ukupnog broja putnika u morskim lukama u prvom tromjesečju, 16 hiljada je iskrcano s brodova za kružna putovanja, što je 19,5 posto manje nego u lanjska prva tri mjeseca, a kao i prije ti putnici su većinom bili u lukama Dubrovnik, Split, Zadar i Šibenik.
Osim manje putnika, i prispjelih brodova je u morskim lukama u prvom tromjesečju bilo manje nego u istom lanjskom, za 1,5 posto ili 49,5 hiljada.
Prvih pet morskih luka po prometu putnika su Split, Zadar, Preko, Supetar i Korčula (s uključenim prometom iz Orebića na Pelješcu), a u svima je na brodove ukrcano i iskrcano manje putnika nego lani, od 2,3 do 4,4 posto manje.
Iako je putnika u morskim lukama bilo manje nego u prvom tromjesečju prošle godine, vozila i autobusa je u njima bilo više. Tako je ukrcanih i iskrcanih 715,8 hiljada osobnih vozila, motocikala i sličnog na brodove porast od 2,4 posto, a malo više od 3.800 autobusa porast od 5 posto.
Velik rast teretnog prometa
Kod teretnog prometa, podaci DZS-a pokazuju da je ukupnom porastu tog prometa u prvom tromjesečju ove godine najviše pridonijelo povećanje prometa tekućeg tereta za 37,3 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, a taj je teret u ukupnom prometu robe činio oko 50 posto.
Uz to je porastao i promet robe u kontejnerima, za 23 posto, i činio 22 posto udjela u ukupnom prometu robe, a promet suhe rasute robe manji je za 34,4 posto i imao je udjel u ukupnom oko 20 posto.
Među pet morskih luka u kojima se ostvaruju više od 90 posto ukupnog prometa robe, najjače, Omišalj i Rijeka, su zabilježile velike poraste tog prometa, a ostale pad.
Omišalj je daleko ispred ostalih, sa nešto više od 1,5 miliona tona tereta i porastom od čak 98 posto u odnosu na prvo tromjesečje prošle godine.
I u morskoj luci Rijeka promet tereta je porastao, za 16,4 posto, na nešto malo više od 1,1 milion tona.
Luka Bakar je sa 601,5 hiljada tona tereta u minusu od 16,8 posto u odnosu na lanjsko prvo tromjesečje, dok je najveći pad, od 43 posto, bio u luci Ploče sa 597 hiljada tona tereta.
Splitska morska luka je na petom mjestu sa 493,7 hiljada tona tereta ili 14,5 posto manje.