Politika

Ermina Salkičević Dizdarević o slučaju "Viaduct": Sve se oteže da dug bude što veći

Slučaj duga prema slovenačkoj firmi "Viaduct", koji je sada veći od 110 miliona KM, već je nekoliko sedmica tema u Bosni i Hercegovini.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Jedan od prijedloga za rješavanje došao je iz Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Predložila ga je zastupnica SDP-a u ovom domu Ermina Salkičević Dizdarević, koja je u izjavi za Klix.ba pojasnila detalje svog rješenja, kojeg je Predstavnički dom podržao.

“Na posljednjoj redovnoj sjednici Predstavničkog doma PS BiH je usvojena moja inicijativa vezana za slučaj ‘Viaduct’, odnosno mogućeg rješenja koje je trenutno, provedivo i koje ne opterećuje buduće stavke u budžetu. Odnosila se na to da se sa stavke neraspoređenih i neiskorištenih sredstava, koja su odvojena i planirana ali nisu utrošena, preusmjeri novac na zatvaranje duga kako bismo izbjegli svakodnevne kamate. Prijedlog se odnosio na stavku sredstava za smještaj Središnjeg ureda i Regionalnog centra Banja Luka Uprave za indirektno oporezivanje i ostatak sredstava, do 118 miliona KM koliko je u tom momentu iznosio dug s kamatama, da se također izdvoji po istom principu”, rekla je za naš portal zastupnica SDP-a.

Dalje je govorila o regresnoj tužbi prema Vladi Republike Srpske, čiji potezi su glavni razlog za trenutno stanje duga naše zemlje prema ovoj slovenačkoj firmi.

“Inicijativom i zaključcima smo obavezali Pravobranilaštvo BiH da nakon izmirenja duga pokrene regresnu tužbu prema Vladi RS, te smo zadužili ministarstvo finansija i Upravu za indirektno oporezivanje da završe sve administrativne poslove vezane za preusmjerivanje sredstava. Dalje smo zatražili da se u budžetu za 2025. godinu predvidi stavka za UIO, uz napomenu da sredstva stoje, odnosno da su sredstva već odvojena i da se ne planiraju nova, te da će ovaj projekat biti nastavljen po naplati druga od entiteta RS, u skladu sa sporazumom iz 2017. godine”, dalje kaže Salkičević Dizdarević.

Navela je i da je, na kraju zaključka, zatraženo od Tužilaštva BiH da “provjeri sve dokumente vezane za ovaj slučaj, od dodjele koncesije pa do okončanja spora, kako bi se utvrdilo da li postoji namjerno djelovanje da se ovoliki dug akumulira.”

“Parlament je to podržao, te se nalazi pred Vijećem ministara, pa ćemo vidjeti šta će oni uraditi. Oni su ‘požurili’ da probaju sredstva ‘izvući’ od dobiti Centralne banke BiH. Imam osjećaj da je od starta to jedini cilj, a ne da se riješi dug. Čak i da je to rješenje, apsolutno sam protiv toga jer to ne može biti dobro. Mora proći proceduru Parlamenta i Predsjedništva BiH, dok bi preraspodjelom sredstava, to jeste jednom odlukom Ministarstva finansija, taj dug trenutno mogao biti riješen”, stava je zastupnica u Predstavničkom domu PS BiH.

Salkičević Dizdarević je još komentarisala situaciju vezanu za Centralnu banku, rekavši kako ova institucija neće dopustiti preraspodjelu svoje dobiti dok god je njena imovina ugrožena, referirajući se na odluku suda u Mostaru, vezanu za oduzimanje imovine Centralne banke u ovom gradu.

Dalje, o slučaju Viaduct, zastupnica SDP-a u Predstavničkom domu PS BiH je dalje navela da je Vijeće ministara trebalo postupiti po ovoj inicijativi, koja je njima poslana u formi zaključaka, a ne o njima raspravljati ili glasati.

“Zaključak Predstavničkog doma PS BiH, kao najvišeg zakonodavnog doma u našoj zemlji, nije da se razmatra nego da se po njemu postupi. Neću se iznenaditi ako o ovome glasaju, i to tako da neko bude protiv”, rekla je Salkičević Dizdarević. Na današnjoj sjednici, prema riječima ministra transporta i komunikacija BiH Edina Forte, o ovoj incijativi nije bilo rasprave.

Ona je stava da je, ipak, cilj ove situacije da se “dođe do dobiti Centralne banke”.

“Imam osjećaj da neko oteže kako bi cifra bila veća, dok institucije Bosne i Hercegovine trpe”, rekla je.

Salkičević Dizdarević je još jednom ponovila da bi, prema njenom prijedlogu, novac bio naplaćen od budžetskih sredstava, ali da ne bi bio vraćen u budžet do okončanja regresne tužbe protiv RS-a.

“Novac je tu, rezervisan ali su privremeno preusmjene na nešto drugo. To je jednostavno veći ‘požar’ koji moramo ugasiti, ali nikako se ne ostavlja mogućnost izdvajanja novih sredstava po ovim stavkama, dok se novac kroz regresnu tužbu ne vrati u budžet”, pojasnila je.

Salkičević Dizdarević je odgovorila i na pitanje šta očekuje da se desi u slučaju da ministar finansija BiH Srđan Amidžić ignoriše ovu inicijativu i zaključke koje je izglasao Predstavnički dom PS BiH.

“Parlament je imenovao Vijeće ministara BiH i kao takvo, te kao krovna zakonodavna institucija BiH, očekujem da će braniti svoj integritet. U tom smislu ću, ne kao podnosilac inicijative, reći da parlament treba da nastupi kao organ i pokrene pitanje odgovornosti Vijeće ministara”, rekla je zastupnica SDP-a.

Napomenula je i na činjenicu da je prethodne godine Pravobranilaštvo BiH informisalo još prethodne godine Vijeće ministara o slučaju “Viaduct”, ali da su njihov izvještaj obarali u više glasanja, te da su glasali protiv dozahtjev Predsjedništva BiH o dostavljanju informacije o ovom dugu.

“Ne liči li vam ovo na orkestrirano izbjegavanje odgovornosti, koji god da je ministar ili grupa ministara u pitanju?”, rekla je na kraju Ermina Salkičević Dizdarević za Klix.ba.