Rješenje ovog važnog problema fokusirano je na izuzimanje prijevoznika/vozača iz Bosne i Hercegovine od odredbe ograničenja boravka prilikom obavljanja međunarodnog cestovnog prijevoza putnika i roba, odnosno evidentiranje njihovog boravka tijekom vršenja posla kao tranzit, a ne boravak i zaustavljanja neravnopravnog položaja prijevoznika iz BiH u regionalnom i međunarodnom kontekstu.

Ministar komunikacija i prometa Edin Forto problem ograničenog boravka prijevoznika/vozača delegirat će na narednom sastanku ministara prometa Zapadnog Balkana, najavljenog za 16. 5. 2025. godine u Beogradu, koji će biti održan u organizaciji Prometne zajednice, te će naglasiti važnost regionalnog pristupa u rješavanju ovog važnog problema.
Podsjećamo kako je Vijeće ministara BiH u junu i novembru prošle godine razmatralo informacije o problemima prijevoznika, a iako su nadležni ministri BiH pokrenuli bilateralne aktivnosti i kontinuirano ih vode s predstavnicima nadležnih institucija Europske komisije, ovaj problem i dalje ostaje otvoren, a kontrola vozača iz BiH na području EU-a dodatno se usložnjava uoči najavljenog uvođenja Entry/Exit Systema (EES) najavljenog za kraj tekuće godine.

Vijeće ministara BiH ranije je podsjetilo na dosljednu provedbu članka 59. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Europskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Bosne i Hercegovine, s druge strane, pored ostalog, kojim je definirano da se pružanje prometnih usluga u pogledu kopnenog prometa temelji na djelotvornoj primjeni principa nediskriminacije i postupnom usklađivanju zakonodavstva BiH u oblasti prometa sa zakonodavstvom EU, što Bosna i Hercegovina u kontinuitetu vrši,ispunjavajući tako svoje obveze u ovom području.
BiH I ALBANIJA UZAJAMNO PRIZNAJU VOZAČKE DOZVOLE

Na današnjoj sjednici utvrđen je Prijedlog sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vijeća ministara Republike Albanije o uzajamnom priznavanju i zamjeni vozačkih dozvola, s ciljem jačanja bilateralne suradnje i razvoja sveukupnih odnosa dviju država.
Bosna i Hercegovina i Republika Albanija na ovaj način uzajamno priznaju važeće vozačke dozvole koje su izdala nadležna tijela druge ugovorne strane, u okviru razdoblja važenja, sukladno nacionalnom zakonodavstvu. Praktično se daje mogućnost državljanima Bosne i Hercegovine koji privremeno borave na teritoriju Republike Albanije da pod određenim uvjetima izvrše zamjenu bh. vozačke dozvole bez polaganja vozačkog ispita.
Podnositelj zahtjeva mora ispunjavati uvjet u pogledu godina života propisan odgovarajućim zakonodavstvom i obvezan je dostaviti uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti kojim se potvrđuje da je zdravstveno sposoban upravljati motornim vozilom ili skupom motornih vozila određene kategorije/potkategorije.

Ministarstvo komunikacija i prometa dostavit će Prijedlog sporazuma s Izvješćem o vođenju pregovora Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru donošenja i određivanja potpisnika uime BiH.
RATIFIKACIJA SPORAZUMA O PRISTUPU VISOKOM OBRAZOVANJU NA ZAPADNOM BALKANU
Na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova utvrđeni su i bit će upućeni Predsjedništvu BiH pojedinačni prijedlozi dvije odluke o ratifikaciji, i to Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Crne Gore o socijalnom osiguranju i pratećeg Administrativnog sporazuma za njegovo provođenje te o ratifikaciji Sporazuma o pristupu visokom obrazovanju i prijemu na studije na Zapadnom Balkanu.
Ratifikacijom Sporazuma o pristupu visokom obrazovanju i prijemu na studije na Zapadnom Balkanu, koji je potpisala predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto u Berlinu polovinom listopada 2024. godine, jača se regionalna suradnja i omogućava pravo na studiranje u svakoj od država potpisnica ovog sporazuma na Zapadnom Balkanu.

U fokusu ovog regionalnog sporazuma je priznavanje srednjoškolskih kvalifikacija u svrhu pristupa visokom obrazovanju i prijemu na studije u akreditiranim javnim visokoškolskim ustanovama država Zapadnog Balkana.
Ratifikacijom sporazuma o socijalnom osiguranju državljanima Bosne i Hercegovine koji rade u Crnoj Gori bit će osigurana zaštita temeljnih socijalnih prava, što doprinosi jačanju bilateralne suradnje i osnažuje prijateljske odnose BiH i Crne Gore.
SLOBODNA ZONA GRADIŠKA
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, donijelo je Odluku o određivanju dijela carinskog područja Bosne i Hercegovine kao „Slobodna zona Gradiška“, sukladno Zakonu o slobodnim zonama u BiH i Zakonu o carinskoj politici BiH, uz prateći elaborat o ekonomskojopravdanosti osnivanja ove slobodne zone.
Slobodna zona se sastoji iz dva teritorijalno odvojena dijela i to „Gospodarske zone Nova Topola” i ,,Poslovne zone Liman”, ukupne površine 313,48 hektara, a njen osnivač je Grad Gradiška.

Osnivač slobodne zone svake godine Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH dostavlja izvješće o rezultatima poslovanja u slobodnoj zoni.
Uz Odluku je dostavljeno odgovarajuće stručno mišljenje u pogledu ispunjenosti prostornih, građevinskih i ekoloških uvjeta za osnivanje „Slobodne zone Gradiška“.
POKRENUTI PROCEDURU JAVNE NABAVE ZA IZNAJMLJIVANJE MICROSOFT LICENCIJA
Vijeće ministara BiH zadužilo je Ministarstvo komunikacija i prometa da pokrene proceduru javne nabave za iznajmljivanje Microsoft licencija za razdoblje 2025 – godina, uzimajući u obzir iskazane potrebe institucija Bosne i Hercegovine i kretanje tečaja američkog dolara na financijskom tržištu.
Ministarstvo financija i trezora dužno je osigurati potrebna sredstva sukladno Zakonu o financiranju institucija Bosne i Hercegovine.
Prethodno je usvojena Informacija Ministarstva komunikacija i prometa o problemu pokretanja postupka javne nabave za iznajmljivanje Microsoft licencija za potrebe institucija Bosne i Hercegovine za razdoblje 2025 – 2028. godina koja sadrži plan potreba za Microsoft licencijama u ovom razdoblju.

ISPUNJENA JOŠ JEDNA PREPORUKA: HEA-e BiH BLIŽE PUNOPRAVNOM ČLANSTVU U ENQA-u
Vijeće ministara BiH dalo je suglasnost na Prijedlog statuta o dopunama Statuta Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete Bosne i Hercegovine (HEA BiH), s ciljem ispunjavanja preporuke za prijem ove agencije u punopravno članstvo Europske asocijacije za osiguranje kvalitete (ENQA).
Dopunama Statuta omogućava se da se u Upravni odbor Agencije biraju dva člana koji predstavljaju druge zainteresirane strane, uključujući jednog člana iz područja gospodarstva i prakse te jednog člana koji će predstavljati studente.
SUGLASNOST MIKROKREDITNOJ ZAKLADI MI-BOSPO
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva financija i trezora, donijelo je Zaključak o davanju suglasnosti mikrokreditnoj zakladi MI-BOSPO za podnošenje aplikacije Razvojnoj banci Vijeća Europe za programski zajam u sektoru mikrofinanciranja, sukladno člancima II. i VII. Statuta (Articles ofAgreement) Razvojne banke Vijeća Europe.
Razvojna banka Vijeća Europe dodjeljuje kredit mikrokreditnoj fondaciji MI-BOSPO u iznosu od 5.000.000 eura za djelomično financiranje njezinih aktivnosti mikrokreditiranja za potporu pristupu kreditima osobama s niskim primanjima, uglavnom ženama, uključujući privatna kućanstva i mikro poduzeća.
Mikrokreditna fondacija MI-BOSPO, kao zajmoprimac, u potpunosti snosi rizik otplate kredita, rizik financiranja u ciljnom sektoru i osigurava kreditoru sva potrebna pokrića i jamstva za odobrenje kredita.

Obveza davanja suglasnosti za investicije koje Razvojna banka Vijeća Europe provodi u Bosni i Hercegovini proistječu iz članaka II. i VII. Statuta (Articles of Agreement) Razvojne banke Vijeća Europe i nije vezana uz zaduživanje Bosne i Hercegovine niti uz izdavanje državnog jamstva.
Zadužuje se Ministarstvo financija i trezora Bosne i Hercegovine da o ovom zaključku izvijesti Razvojnu banku Vijeća Europe i dostavi im aplikaciju za kredit.
SAGLASNOST ZA IMENOVANJE
Na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova dana je suglasnost za imenovanje pukovnika Aurelia Coste na dužnost atašea za obranu, vojsku, mornaricu i zračne snage Republike Italije za Bosnu i Hercegovinu, sa sjedištem u Beogradu.