BiH

Šta donosi najavljeni zakon o medijima u Republici Srpskoj

Predsjednik Vlade Republike Srpske najavio je da će ovog mjeseca Vlada utvrditi dugo najavljivani Zakon o medijima.

FOTO: ILUSTRACIJA/BOSNAINFO.BA
FOTO: ILUSTRACIJA/BOSNAINFO.BA

Kaže da neće biti donesen kako bi se neko obračunavao sa medijima, već da je cilj urediti medijski prostor u tom entitetu. Medijski radnici, ipak, izražavaju sumnju u iskrene namjere predlagača.

Zakon o medijima Republike Srpske u formi Nacrta mogao bi se ubrzo naći pred poslanicima Narodne skupštine, i to prije nego što se sa njim upozna šira medijska zajednica. Nakon nekoliko najava premijer RS rekao je da će Vlada vrlo brzo utvrditi novo zakonsko rješenje.

“Ići će u Nacrtu, ići će široka javna rasprava. Svi koji budu imali bilo kakvu primjedbu, ona će biti ugrađena i naša je želja da bar od Nove godine, od 1.1. iduće godine imamo u Prijedlogu usvojen Zakon o medijima u RS”, kazao je predsjednik Vlade RS Radovan Višković.

Svi se slažu da je RS potreban novi Zakon budući da je postojeći iz 1997. odavno prevaziđen. No, o sadržaju se ništa ili malo zna. Održano je tek nekoliko sastanaka neformalne radne grupe.

“Ovaj Zakon, prema našim procjenama, bi trebalo da propiše prava medija, ne samo obaveze. Stalno se donose Zakoni koji propisuju neke obaveze i ‘u slučaju da mediji ovo desiće mu se ono’. Šta je sa pravima novinara?”, pita glavna i odgovorna urednica “Nezavisnih novina” Sandra Gojković Arbutina.

U dijelu medijske zajednice izražavaju bojazan da bi se zbog svih ranijih aktivnosti vlasti kada je riječe o izmjenama Krivičnog zakonika kojim se kriminalizuje kleveta i Zakona o nevladinim organizacijama, i ovim zakonskim rješenjem mogla dodatno ograničiti umjesto unaprijediti medijska sloboda.

“Niko nije pozvan u radnu grupu, niko od onih medija koji se kritički odnose prema radu vlasti u Republici Srpskoj i generalno imaju kritičke stavove prema dešavanjima u društvu. Izbjegnuto je da se pozovu mediji iz nekih velikih medijskih kuća, a koji, opet kažem, nisu pod direktnom kontorlom vlasti u RS, što je naravno sporno”, smatra novinar Vladimir Kovačević.

“I ranije smo mogli da čujemo iz Vlade, kad je bilo riječi o kriminalizaciji klevete, da zapravo oni to rade kako bi uredili medijsku scenu, kako bi spriječili širenje lažnih vijesti, portala bez impresuma. Mi smo upozoravali da to kriminalizacija klevete neće riješiti i nije riješila. Tako da, zaista, plašim se da ovakvim pristupom ponovo nećemo riještiti ta dva problema koji su gorući”, kaže novinarka Ljiljana Smiljanić.

Iako postoji doza sumnje u namjere vlasti, svi su jedinstveni da je potrebno urediti medijski prostor jer su postojeći propisi zastarjeli. Između ostalog, ne prepoznaje nove medije poput portala ili društvenih mreža koji su trenutno najdominantniji u javnom prostoru. javlja BHRT.