Ovaj sveobuhvatni vodič objašnjava zašto su ljetne gume važne, kada i kako zamijeniti zimske gume ljetnim i naravno, kako odabrati odgovarajuće ljetne gume? Također, dajemo savjete kako prepoznati kvalitetnu gumu, uočiti istrošene ili loše gume, odabrati pouzdan vulkanizerski servis i izbjeći tipične prevare pri kupovini i montaži guma.
Zašto su ljetne gume važne?
Ljetne gume su posebno dizajnirane za više temperature i ljetne uslove na cesti. Njihova smjesa i profil pružaju optimalno prianjanje, kraći zaustavni put i bolje upravljanje na toplom asfaltu, uključujući i mokre ceste usljed ljetnih kiša. Nasuprot tome, zimske gume na visokim temperaturama postaju previše mekane, brže se troše i produžavaju zaustavni put. Prema stručnim testovima, ljetne gume imaju znatno kraći kočioni put na temperaturama iznad 7 °C i troše manje goriva u toplim uslovima u odnosu na zimske gume. Vožnja na zimskim gumama tokom ljeta nije zabranjena zakonom, ali značajno umanjuje sigurnost i performanse vozila
Pravovremena zamjena guma od velike je važnosti. Opće pravilo je da se na ljetne gume prelazi kada se zimski uslovi završavaju i temperatura zraka kontinuirano poraste iznad ~7 °C. Ova temperatura se često navodi kao prag – ispod 7°C zimske gume imaju prednost, dok iznad 7°C ljetne gume pružaju bolje prijanjanje (jer zimske gume tada postaju previše meke), prenosi N1.
Zašto ne voziti zimi ljetne, a ljeti zimske gume?
Zbog razlika u gumeni smjesi i dizajnu profila, svaka vrsta gume najbolje radi u predviđenim uslovima. Ljetna guma na hladnoći očvrsne i gubi prianjanje, a zimska guma na vrućini omekša i “pliva” na cesti. Ispitivanja pokazuju da vozilo sa zimskim gumama ima znatno duži zaustavni put na suhom asfaltu ljeti u poređenju s istim vozilom na ljetnim gumama, Također, na visokim temperaturama zimske gume se brže troše i povećavaju potrošnju goriva. S druge strane, ljetne gume su napravljene da izdrže veće brzine, više temperature i iznenadne ljetne pljuskove (efikasnije raspršuju vodu i smanjuju rizik akvaplaninga). Ukratko – ljeti vozite na ljetnim gumama, a zimi na zimskim kako biste uvijek imali optimalnu kontrolu i sigurnost.
Kako odabrati odgovarajuće ljetne gume?
Odabir pravih guma može zbunjivati početnike zbog mnoštva oznaka i modela. Evo ključnih faktora na koje trebate obratiti pažnju pri kupovini ljetnih guma:
Dimenzije gume: Prvo provjerite dimenzije koje propisuje proizvođač vašeg vozila (npr. u uputstvu vozila ili na naljepnici na okviru vrata). Dimenzija se izražava nizom brojeva na boku gume, npr. 205/55 R16. U ovom primjeru, 205 je širina gume u milimetrima, 55 je visina bočnog zida (profil) izražena u procentima visine u odnosu na širinu, R označava radijalnu konstrukciju, a 16 je prečnik felge u inčima. Nikad ne kupujte gume nestandardne dimenzije koje nisu predviđene za vaše vozilo – to može ugroziti stabilnost i dovesti do bržeg trošenja ili čak oštećenja vozila. Preporučene dimenzije su navedene od strane proizvođača automobila i treba ih se pridržavati.
Indeks nosivosti i brzine: Uz dimenzije često stoji i oznaka poput 91V (dvocifreni ili trocifren broj + slovo). Broj 91 je indeks nosivosti i označava maksimalno opterećenje po gumi (npr. 91 znači ~615 kg po gumi. Slovo V je brzinski indeks – u ovom slučaju znači da guma izdrži maksimalnu brzinu do 240 km/h. Uobičajene klase brzine za putnička vozila su Q, T, H, V, W, Y što odgovara maksimalno 160, 190, 210, 240, 270 i 300 km/h. Uvijek izaberite gumu čiji indeksi nisu niži od onih propisanih za vaše vozilo. Viši indeksi (npr. guma klase V umjesto H) su dozvoljeni i pružaju rezervu performansi (ali često dolaze i uz nešto višu cijenu).
Uslovi vožnje i tip vozila: U obzir uzmite gdje i kako vozite. Ako najviše vozite po gradu i umjerenim brzinama, fokusirajte se na gume koje nude dobru udobnost, manju buku i dugotrajnost. Ako često putujete autoputem većim brzinama, bitan je visok wet grip (prianjanje na mokrom) i stabilnost pri većim brzinama. Za terenska ili SUV vozila birajte gume namijenjene SUV segmentu (obično imaju oznaku SUV ili 4×4 u nazivu modela) jer su konstrukcijski pojačane za veće opterećenje. Sportski automobili zahtijevaju gume viših performansi (ponekad tzv. UHP – Ultra High Performance gume). Ukratko, guma treba odgovarati vašem vozilu i načinu vožnje.
Brend i kvalitet: Na tržištu je dostupno mnoštvo brendova – od premium proizvođača (Michelin, Goodyear, Continental, Pirelli, Bridgestone, Dunlop…) do srednje klase (Hankook, Fulda, Sava, Kleber, BF Goodrich, General…) i budžetnih marki (Tigar, Taurus, Barum, Linglong, Goodride itd.). Kvalitet gume direktno utiče na sigurnost. Preporučljivo je, ako budžet dozvoljava, odlučiti se za provjerene proizvođače koji ulažu u razvoj i testiranje. Čak i unutar istog brenda postoje modeli različitih performansi – npr. premium model jedne marke može biti bolji od osnovnog modela druge premium marke. Ne zaboravite provjeriti nezavisne testove i recenzije (npr. ADAC test guma, Auto Bild testovi i sl.) jer oni otkrivaju kako se određena guma ponaša u realnim uslovima – kočenje, upravljivost, habanje itd.
EU naljepnica na gumi: Svaka nova guma u EU dolazi s tzv. EU oznakom koja piktogramima ocjenjuje tri aspekta: potrošnju goriva (otpor kotrljanja), prianjanje na mokrom i spoljnu buku. Ocjene su oznakama od A (najbolje) do E/G (najslabije). Posebno obratite pažnju na ocjenu prianjanja na mokrom (wet grip) – razlika između gume ocjene A i gume ocjene G može značiti i do 18 metara duži zaustavni put pri kočenju od 80 km/h. To je ogromna razlika u kritičnoj situaciji! Što je ta ocjena bliže A, to bolje. Razlika u klasi otpora kotrljanja (ekonomičnosti) utiče na potrošnju – gume klase A mogu uštedjeti ~7% goriva u odnosu na klase F-G, što na duže staze nije zanemarivo. Oznaka buke prikazuje nivo buke u decibelima; ako preferirate tihu vožnju, birajte gume s manjom bukom (npr. 68–72 dB). Napomena: Ove EU ocjene daju koristan uvid, ali ne prikazuju sve aspekte (npr. ne ocjenjuju ponašanje na suhom ili dugotrajnost).
Cijena: Na kraju, i cijena je faktor. Ne birajte isključivo najjeftiniju opciju – gume su ulaganje u vašu sigurnost. Vrlo je moguće pronaći kvalitetne gume srednje klase po prihvatljivoj cijeni koje će bolje služiti od no-name budžet guma. Sjetite se izreke: “Koliko para, toliko muzike.” U sljedećem poglavlju dajemo pregled nekih modela ljetnih guma dostupnih u BiH sa okvirnim cijenama.