Magazin

Da li je vaš ljubimac ljubomoran? Ovih devet znakova ne smijete ignorisati

Ljubomora kod ljubimaca može biti zbunjujuća, ali istovremeno i vrlo očigledna. Iako stručnjaci za ponašanje životinja nisu saglasni u tome da li psi i mačke doživljavaju ljubomoru na isti način kao ljudi, sigurno je da osjećaju stres i napetost kada su zapostavljeni ili ugroženi.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
Ilustracija

Bez obzira na to kako je nazivate ljubomora, konkurencija ili frustracija – važno je razumjeti kako se ova ponašanja manifestuju da biste mogli da reagujete na vrijeme.

Na osnovu istraživanja stručnjaka za ponašanje životinja sa sajta PetMD, ponašanje ljubimaca u ovim situacijama je više zasnovano na konkurenciji nego na stvarnoj emociji ljubomore. U suštini, oni se takmiče za nešto što žele – bilo da je to pažnja, hrana ili mjesto u vašem životu. Takođe, ljubomora nije uvijek negativan osjećaj – često je to njihov način da vam pokažu da žele više pažnje.

S obzirom na to, evo devet ključnih znakova ljubomore koje morate da prepoznate kod svojih ljubimaca i kako da se nosite sa njima.

1. Agresija prema drugom ljubimcu ili osobi

Jedan od najjasnijih znakova ljubomore je agresivno ponašanje prema drugom ljubimcu ili osobi koja je u vašem društvu. Ako pas ili mačka postanu agresivni, bilo da su to ugrizi, režanje ili grickanje, to je često signal da se osjećaju zapostavljeno ili ugroženo. Na primjer, pas može pokušati da ugrize drugog psa koji je došao blizu vas ili da reži na mačku koja sjedi u vašem krilu. U ovim situacijama, ljubimac vjerovatno osjeća da gubi vašu pažnju i pokušava da se “bori” za nju.

Iako ljubimci ne mogu verbalno izraziti ljubomoru, agresija je najčešći oblik fizičkog odgovora kada se osjećaju zapostavljeno. Psi i mačke prirodno imaju instinkt za zaštitu resursa – a pažnja koju im pružate postaje jedan od tih resursa.

2. Obavljanje nužde na nedozvoljenom mjestu

Ljubimci koji obavljaju nuždu na mjestima koja nisu uobičajena (npr. u stanu ili izvan kutije za pjesak) mogu pokazivati znakove ljubomore. Ova ponašanja nisu samo “nepristojna”, već i način na koji ljubimac pokazuje da je pod stresom zbog nedostatka pažnje. Nisu rijetke situacije u kojima ljubimci koriste ovakav način izražavanja svojih osjećanja.

Prvi korak, prije nego što postavite dijagnozu ljubomore, jeste da provjerite da li je problem fizički, jer infekcije, problemi sa mokraćnim sistemom ili drugi poremećaji mogu uzrokovati slična ponašanja.

3. Prekomjerna vezanost

Jedan od očiglednih znakova ljubomore je posesivnost – kada pas ili mačka postanu previše vezani za vas. To znači da vam ne dopuštaju da imate prostora za sebe i stalno se drže uz vas, čak i kada ste zauzeti drugim stvarima. Na primjer, pas može početi da vas prati u svakom koraku ili mačka može početi da skače na vaše ruke i lice kako bi dobila vašu pažnju.

Ovaj oblik ponašanja često ukazuje na to da ljubimac želi da ga primijetite i da se osjeća nesigurno kad mu posvetite pažnju u manjoj mjeri nego obično.

4. Nametljivost – prekidanje interakcija

Kada ljubimac postane nametljiv, to je jasan signal da je ljubomoran. Ovaj oblik ponašanja se manifestuje kao fizičko ometanje druge osobe ili ljubimca koji dolazi u vašu blizinu. Na primjer, pas može stati između vas i drugog ljubimca, ili mačka može skakati na vašu tastaturu dok radite. Ova nametljivost ima za cilj da vas podsjeti na njih, pokušavajući da preuzmu pažnju.

5. Režanje, siktanje ili borba sa drugim ljubimcem

Kada se ljubimci takmiče za vašu pažnju, mogu početi da se ponašaju agresivno prema drugim životinjama. Ova borba za teritoriju ili poziciju može se manifestovati kao režanje, siktanje, ili čak fizički sukobi. Ako imate više ljubimaca u kući, vjerovatno ste primijetili kako psi ili mačke postaju teritorijalni i agresivni, što je čest znak ljubomore.

6. Uznemirenost zbog dolaska gostiju

Ljubimci mogu postati zaštitnički nastrojeni i agresivni kada neko novi uđe u njihov prostor. U nekim slučajevima, oni će lajati, režati ili čak napasti goste u pokušaju da vas “zaštite” od novopridošlice. Ovaj oblik ljubomore obično je rezultat straha i nesigurnosti da bi mogli izgubiti vašu pažnju.

7. Izvođenje trikova

Kada ljubimac počne da izvodi trikove ili se ponaša na način koji obično pokazuje da bi vas zabavio, to je znak da želi da privuče vašu pažnju. Na primjer, pas može da sjedi, da šapu ili da se okrene na leđa, a mačka može početi da skače i pravi akrobacije. Ovo je najčešće poziv na pomoć, jer ljubimac želi da se sjetite njega i da mu ponovo posvetite pažnju.

8. Prekomjerno zauzimanje vašeg prostora

Mačke su naročito poznate po tome što zauzimaju vaš prostor kao način da privuku pažnju. Mogu ležati na vašem stolu, stolicama, ili čak hodati po vašim stvarima, kao način da pokažu da žele da budu u centru pažnje. Psi takođe mogu ući u vaš lični prostor, tražeći da ih primijetite, sjedeći blizu vas ili pokušavajući da se popnu na vas.

9. Povlačenje – distanciranje od vas

Nekada, kada ljubimci postanu ljubomorni, mogu reagovati povlačenjem. To znači da mogu prestati da reaguju na vaše pozive, povući se u drugi dio sobe ili ignorisati vas. Ovaj znak obično pokazuje da su povrijeđeni i da im je potrebno vrijeme da se oporave od nejednakog tretmana.

Iako se ljubomora kod ljubimaca često povezuje sa takmičenjem za pažnju, istraživanja su pokazala da psi mogu postati ljubomorni čak i na plastične pseće igračke koje im oduzimaju pažnju. Ljubimci, bez obzira na to koliko racionalno djelovali, često reaguju na emocionalnu dinamiku u svom okruženju.

Kako riješiti problem ljubomore kod ljubimaca?

Ako prepoznate ove znake, važno je da djelujete brzo kako biste spriječili dalje probleme u ponašanju. Savjeti uključuju:

Dosljednost i balans: Pokušajte da ravnomjerno raspodijelite pažnju među ljubimcima. Ako imate više životinja, svaki ljubimac treba da osjeća da je jednako važan u vašem životu.

Rutina: Ljubimci vole stabilnost, pa je uvođenje stabilne rutine u ishranu, šetnje i igre ključ za smanjenje stresa.

Pozitivno ojačanje: Nagradite dobro ponašanje, umjesto da kažnjavate ljubomorno ponašanje.

Pravilnim pristupom, ljubimci mogu naučiti da dijele pažnju i resurse, smanjujući time stres i konfliktnu dinamiku, prenosi Telegraf.