Magazin

Otkriveni šokantni podaci o mikrovalnim pećnicama: Skrivaju opasne bakterije otporne na zračenje

Kuhinja je poznata kao najneurednije mjesto u domu, posebno među onima koji su živjeli u studentskim stanovima. No, nova naučna studija otkriva zabrinjavajuću činjenicu: mikrovalne pećnice, uređaji koje mnogi svakodnevno koriste bez razmišljanja, kriju stotine vrsta bakterija – i to ne bilo kakvih.

FOTO: WHICH.CO.UK/
FOTO: WHICH.CO.UK/

Bakterije otporne na zračenje preživljavaju i množe se u mikrovalnim pećnicama

Istraživanje koje je provela naučna ekipa iz firme Darwin Bioprospecting Excellence SL u Paterni, Španija, a koje je objavljeno u uglednom naučnom časopisu Frontiers in Microbiology, pokazalo je da su mikroorganizmi prisutni u mikrovalnim pećnicama sposobni preživjeti i u ekstremnim uvjetima – uključujući izloženost mikrovalnom zračenju.

“Naši rezultati pokazuju da domaće mikrovalne pećnice imaju ‘antroposofičniji’ mikrobiom, sličan onome na kuhinjskim površinama, dok laboratorijske mikrovalne pećnice sadrže bakterije otpornije na zračenje,” izjavio je Daniel Torrent, jedan od autora studije.

Otkriveno 747 grupa bakterija u svakodnevnim mikrovalnim pećnicama

U sklopu istraživanja, naučnici su analizirali mikrovalne pećnice iz kućanstava, ureda i laboratorija te identificirali čak 747 različitih bakterijskih grupa. Zapanjujuće je da su ti mikroorganizmi pokazali sličnosti s bakterijama koje se nalaze na solarnim panelima, što jasno ukazuje na njihovu otpornost na ekstremne uvjete.

U službenom saopćenju stoji kako se sastav mikrobnih zajednica u mikrovalnim pećnicama razlikuje: pećnice u zajedničkim domaćinstvima i pojedinačnim kućama imale su sličan mikrobiom, dok su laboratorijske bile znatno različite. Zanimljivo, raznolikost mikroorganizama bila je najveća u laboratorijskim uređajima, a najmanja u onima iz pojedinačnih kućanstava.

Uobičajene, ali potencijalno opasne bakterije

Posebnu zabrinutost izaziva prisutnost bakterija iz rodova Klebsiella, Enterococcus i Aeromonas, koje se često nalaze u domaćim mikrovalnim pećnicama i mogu predstavljati rizik za ljudsko zdravlje. Ipak, naučnici ističu da mikrobi pronađeni u ovim uređajima ne predstavljaju veći rizik u poređenju s onima na drugim uobičajenim kuhinjskim površinama.

Kako pravilno dezinficirati mikrovalnu pećnicu?

Na temelju rezultata istraživanja, Daniel Torrent preporučuje jednostavne, ali učinkovite mjere za prevenciju: „Za opću populaciju i laboratorijsko osoblje preporučujemo redovno dezinficiranje mikrovalnih pećnica razrijeđenom otopinom izbjeljivača ili komercijalnim dezinficijenskim sprejem. Osim toga, unutarnje površine treba obrisati vlažnom krpom nakon svake upotrebe kako bi se uklonili ostaci hrane, a proliveno je potrebno odmah očistiti.“

Ova studija još jednom naglašava važnost održavanja higijene kućanskih uređaja – ne samo iz estetskih razloga, već i zbog sprječavanja razvoja bakterija koje mogu izazvati zdravstvene probleme. Iako mikrovalna pećnica izgleda čisto izvana, iznutra može skrivati složene i opasne mikrobne zajednice koje se svakim danom množe.

Stoga, ako do sada niste razmišljali o redovnom čišćenju mikrovalne pećnice, sada imate naučno utemeljen razlog – i jednostavne upute kako to učiniti pravilno.