BiH

Kolektivna dženaza 12. maja u Bratuncu, ukop šest žrtava, među njima i šestomjesečna beba

U Memorijalnom kompleksu Veljaci u Bratuncu 12. maja bit će klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop šest identificiranih žrtava bošnjačke nacionalnosti, ubijenih tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine, najavljeno je na današnjoj konferenciji za medije u Tuzli.

FOTO: FENA/EDIN SKOKIĆ
FOTO: FENA/EDIN SKOKIĆ

Ovogodišnja dženaza biće obilježena ukopom najmlađe žrtve šestomjesečne Almere Paraganlija, koja je zajedno sa majkom Zinetom ubijena u maju 1992. godine. Njihovi posmrtni ostaci ekshumirani su 2021. godine na lokalitetu Joševa.

Bit će ukopani i: Hamdija Salkić (1971) iz Hranče kod Bratunca, čiji su ostaci identifikovani 2023. godine; Mevludin Šehić (1958) iz Dimnića kod Srebrenice, nestao tokom rata na području Bratunca, njegovi ostaci predati su iz Srbije 2023; Džemal Pitarević (1955) iz Srebrenice, najstarija žrtva u ovogodišnjoj dženazi, čiji su posmrtni ostaci pronađeni u tri masovne grobnice; Hanija Čivić (1959), ubijena 1992. godine u naselju Loznička Rijeka, općina Bratunac.

Komemoracija će početi okupljanjem porodica, dolaskom kolone sa tabutima i prigodnim obraćanjima vjerskih i institucionalnih predstavnika. Organizatori su pozvali na dostojanstveno i tiho prisustvo u znak poštovanja prema žrtvama i njihovim porodicama.

Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Bratunac Elvir ef. Hodžić i predsjednik Medžlisa Admir ef. Velić istakli su važnost očuvanja kulture sjećanja i borbe za pravdu, naglašavajući da se dženaza ne završava ukopom, već traje kroz svakodnevno svjedočenje i podsjećanje na zločine koji se, kako poručuju, nikada ne smiju ponoviti.

Prema podacima brojnih organizacija, među kojima su Institut za nestale osobe BiH i Memorijalni centar Srebrenica-Potočari, tokom agresije na BiH u općini Bratunac ubijeno je više od 3.000 Bošnjaka, uključujući oko 600 žena i djece. Najveći broj zločina počinjen je u proljeće 1992. godine, a brojni odgovorni još uvijek nisu procesuirani.