Magazin

Zašto vam redovno venu biljke kupljene u prodavnici?

Sigurno ste i sami oduševljeno ponijeli kući biljku s police i jedva čekali da je gledate kako raste uz vašu pažnju i brigu o njoj, ali to se nije desilo. Uvenula je, a saznajte zbog čega.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Svi smo se našli u sličnoj situaciji: prilikom nedjeljne kupovine hrane u velikom centru, ugledali smo police s izloženim biljkama. Izgledale su lijepo, a cijena je bila razumna, pa je u tom trenutku to značilo samo jedno ponećemo kući novu biljku! A zašto i ne bismo… Cvijeće je ukras svakog doma.

Izvadimo biljku iz kese kad dođemo kući i primijetimo da ne izgleda baš najzdravije. Međutim, pomislimo da je to od transporta, ali ni dan, a ni dva kasnije, ne daje znake oporavka. U panici pretjeramo sa zalivanjem, pa dobijemo biljku u još gorem stanju.

Pročitajte još

Na kraju: do sljedeće veće kupovine, biljke koje smo jedva čekali da njegujemo kod kuće polako, ali sigurno venu.

I sljedeći put, ako kupite novu biljku u istom centru, nećete se proslaviti. A zašto je tako? Zašto te biljke nikad ne žive duže? Zašto se osuše i prestanu da rastu?

Problem s biljkama koje su izložene u velikim tržnim centrima leži u činjenici da ne dobijaju potrebnu njegu i pažnju kakvu zaslužuju. One su na policama samo iz jednog razloga – da s police što prije nestanu. Niko se o njima ne brine, vjerovatno ih ne zaliva dovoljno, a često su izložene u neadekvatnim, premalenim posudama.

Zaposleni se prema takvim biljkama ponašaju kao prema ostaloj robi – da, kao prema robi, a ne kao prema živim bićima. Često su izložene ispod (pre)jakog svjetla, a zalivaju ih rjeđe nego češće. Osim toga, natrpane su na policama, s ciljem samo da izgledaju dovoljno dobro da ih kupite. Pogađate, to nisu srećne biljke.

Da li bi trebalo da nastavite s kupovinom takvih biljaka? Da, zašto ne – zapravo, to bi mogla biti akcija poput udomljavanja nesrećne životinje iz skloništa. Ali morate paziti na određene stvari. Kao prvo, dobro provjerite u kakvom je stanju biljka. Ako listovi već počinju da žute, velika je vjerovatnoća da je biljka već “na putu prema dolje”. Provjerite i zemlju – loš je znak ako je zemlja tvrda poput kamena i sasvim suva.

Kad biljku koju ste kupili u prodajnom centru donesete u svoj dom, probajte čim prije da je presadite u svježu zemlju i u adekvatnu saksiju. Proučite uputstva o zalivanju i prihrani, a poželjno bi bilo i da biljku odvojite od ostalih kućnih biljaka na dvije nedjelje – za svaki slučaj.

Baštovani će vam uvijek preporučiti da biljke kupujete u specijalizovanim vrtnim centrima, gdje rade ljudi koji znaju kako da vode brigu o njima i gdje sigurno dobijaju više pažnje nego u šoping centru, gdje su često “zadnja rupa na svirali”.

Ali ako želite da “udomite” biljku iz prodavnice, to je lijepo – uz puno ljubavi i pažnje vaša nova biljka bujaće iz sve snage