Podsjetila je da je britanski ministar vanjskih poslova David Lammy danas u posjeti Bosni i Hercegovini.
Tokom obraćanja kazala je da Dejotnski sporazum rezultat napornog rada članica Vijeća sigurnosti UN-a mnogo godina.
Najgori rat u Evropi od Drugog svjetskog
– Neuboičajeno je da uključuje neke civilne intervencije, međutim zaustavio je rat. Prisjetimo se, to je bio najgori rat koji je Evropa vidjela od završetka Drugog svjetskog rata.
Ovo nije kolonijalizam da pomažemo BiH na njenom putu. kao što je rekao visoki predstavnik, situacija se u BIH se može demokratski razvijati. To je zapisano u Dejtonu. I uz sukcesivne konferencije o miru na Vijeću za implementaciju mira, ishodi su podržani na ovom Vijeću tokom godina.
Pitanje BiH je ključno za stabilnost Evrope.
Nadamo se gospodine predsjedniče da će BiH jednog dana moći da ode s dnevnog reda Vijeća sigurnosti u ovom kontekstu i da postane punopravna članica EU.
Prema Dejtonskom sporazuma utvrđena je jedna država s dva entiteta i tri konst. naroda, utvrđen je i Ured visokog predstavnika.
Ovlasti koje koristi visoki predstavnik je podržalo Vijeće. Želim naglasti i da prema Dejtonu je sam visoki predstavnik izabran od strane Upravnog odbora PIC-a. Nije ga izabralo Vijeće sigurnosti iako su spominjani interesi Vijeća s vremena na vrijeme.
Ujedinjeno Kraljevstvo ima zadovoljstvo da sarađuje s EU, SAD u predsjedavanju Berlinskim procesom koji stavlja naglasak na regionalnu saradnju sa zemljama zapadnog Balkana.
Slažem se da on nema izvršne ovlasti, međutim EUFOR je tamo da podrži institucije BiH i da održava sigurnost. Danas smo čuli, jasno je da građani žele bolje odnose s EU, želje euroatlantske integracije. Posebno smo čuli od predstavnika Pakistana i Sijera Leona koji su izrazili snažnu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH.
Schmidt je tu da reaguje
Mislim da svi govornici u Vijeću izražavaju tu podršku. Međutim postoji jedna prijetnja danas ovdje, koja je ličnost Milorada Dodika, njegovi secesionistički potezi, usvajanje neustavnih zakona predstavljaju direktnu prijetnju teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH.
Ono što je potrebno BiH je pluralistička politika. To nije prijetnja RS ni FBiH. Nema prijetnje od evropskih integracija ni euroatlantske budućnosti.
Želim istaknuti da visoki predstavnik ne bi morao koristiti ovlasti da predsjednik RS nije dovodio u pitanje Dejtonski sporazum svakodnevno. Visoki predstavnik je tu da reaguje u takvim slučajevima. Trenutno najveći izazov dolazi od RS, a uloga visokog predstavnika je da podržava Dejtonski sporazum i pomaže državnim institucijama u obavljanju njihovog posla.
Odgovornost ovog Vijeća sigurnosti, kao što je bila i 90-tih je da podrži Dejtonski sporazum i BiH na njenom slobodnom izabranom putu – putu evropskih integracija – poručila je Pierce.