„Nijedan sporazum, sam po sebi, nije problematičan ukoliko njegova primjena ne naruši temeljna načela europskog prava, a naročito ona koji se tiču procedura javne nabave i nediskriminatornih načela slobodnog tržišta“, pišu podgorički Dani pozivajući se na naimenovane izvore iz Bruxellesa.
Crnogorska Skupština potvrdila je sporazum o gospodarskoj suradnji i suradnji u oblasti turizma koje je Vlada Crne Gore u ožujku potpisala s Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
No dio građana u Crnoj Gori i nevladinog sektora smatra da su sporazumi suprotni državnim interesima u više oblasti i da ugrožavaju put Crne Gore ka Europskoj uniji.
Tako su protiv sporazuma glasali zastupnici manjinskih stranaka osim Bošnjačke stranke, kao i Građanski pokret URA i zastupnik Socijaldemokrata Boris Mugoša. Klub Demokratske narodne partije je ostao suzdržan, a ostatak oporbe uključujući Demokratsku partiju socijalista, nije nazočio sjednici.
Sporazum o suradnji u oblasti turizma koji je sredinom ožujka potpisao crnogorski premijer Milojko Spajić, omogućio bi arapskom investitoru Mohamedu Alabara realizaciju projekta u zaleđu Velike plaže u Ulcinju što je izazvalo oštre kritike u javnosti, prenose crnogorski mediji.
No Spajić je predstavio Alabaru kao kredibilnog investitora koji će uložiti 35 milijardi eura te dodao kako će Crna Gora će realizacijom sporazuma dobiti šansu za razvoj.
Crnogorska vlada smatra da ova dva povijesna sporazuma otvaraju put investicijama koje dosada nisu viđene, ne samo u Crnoj Gori, nego ni u široj regiji.