Brat mi je stradao na početku rata u samom centru grada. Odveli su ga i nikad ga nismo našli. Ništa nije bio kriv. Odrastao je i živio u samom centru Brčkog, a izdali su ga i odveli njegovi drugovi među njima i oni s kojima se od malena igrao i odrastao, rekla je, prisjećajući se dešavanja od prije 33 godine, Ehlimana Osmić.
Prema podacima kojima raspolažu Udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka i Hrvata Distrikta najviše civila stradalo je tih prvih dana, 4. maja, kada su ubijani i ispred hotela Posavina, potom u zgradi Policije i ispred nje, kao i ispred dvorane DTV-a Partizan, te iznad šahta u blizini hangara Luke.
– Ukupno je ubijeno 426 civila. Do sada smo pronašli 369 posmrtnih ostataka tijela ubijenih civila, a još tragamo za njih 56, kaže predsjednik Udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Distrikta Sead Golić.
Predsjednik Udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Hrvata Brčko Marin Brkić smatra da Tužilaštvo nikada neće procesuirati počinioce ni tih zločina.
– Što se tiče Tužilaštva, ja sam i ranije rekao, a i sada tvrdim, da njih ova priča ne interesuje i da su oni svojim nedjelovanjem praktično nagradili počinitelje i ovih ubistava nedužnih civila, rekao je Brkić.
Predsjednik brčanske Skupštine Damir Bulčević apeluje na nadležne u pravosuđu da čine više na rasvjetljavanju zločina i izvođenju zločinaca pred lice pravde.
– I ovo okupljanje je ujedno apel, ne samo na institucije Brčko distrikta BiH, već i na one državnog nivoa da ovakvi zločini budu detaljno istraženi i razotkriveni, a počinioci izvedeni pred sud i adekvatno kažnjeni, naglasio je Bulčević.
No, ono što je sasvim sigurno, jeste da će i kroz ovakvo manifestovanje kulturom sjećanja i dalje se vršiti pritisak da odgovorni u pravosuđu počnu kvalitetnije raditi svoj posao, te procesuiraju odgovorne i za ove zločine u Brčkom, poručeno je danas sa skupa koji je završen mirnom šetnjom od centra grada, pored dvorane DTV-a Partizan do hangara brčanske Luke.