Poručili su ovo za Bosnainfo iz Carinske uprave MInistarstva financija Hrvatske pred predstojeću turističku sezonu navodeći kako je to najbolji način da se izbjegnu neugodnosi i eventualne sankcije.
“Prema europskom carinskom zakonodavstvu, svaka osoba pri ulazu i izlazu iz carinskog područja Europske unije dužna je nadležnom carinskom uredu, odnosno carinskoj službi prijaviti svu robu koju nosi sa sobom neovisno radi li se o osobnim stvarima ili robi koja je predmet uvoza ili izvoza, a radi provođenja carinskog nadzora”, poručili su iz Carinske uprave.
Upozoravaju da neprijava robe, ili unos robe na skriveni način, podrazumijeva ne samo naknadni obračun propisanih davanja nego sukladno carinskom zakonodavstvu i plaćanje kazne za počinjeni prekršaj.
“Kazna (u prekršajnom nalogu) određuje se u granicama odnosno u rasponu određenom zakonom, na temelju stupnja krivnje, opasnosti djela i svrhe kažnjavanja, a uz ostale elemente procjenjuje se i količina te vrsta robe u prekršaju. Ako se prekorači dopušteno ograničenje ili se ne prijavi, odnosno na skriveni način pokuša unijeti roba, carinska služba istu oduzima”, navode iz Carinske uprave.

Ističu da je stoga Carinska služba Republike Hrvatske je radi transparentnosti i jasnog komuniciranja pravila koja vrijede u putničkom prometu objavila na hrvatskom i engleskom jeziku na službenoj web stranici Ministarstva financija, Carinske uprave , na poveznici: https://carina.gov.hr/pristup-informacijama/propisi-i-sporazumi/carinsko-zakonodavstvo/fizicke-osobe-2715/2715 te u dva Informativna letka za putnike (u privitku: Unos hrane i biljaka u osobnoj prtljazi putnika koji putuju u Europsku uniju; -Oslobođenje od carine, PDV-a i drugih poreza, prijenos gotovine preko granice, kućni ljubimci, povrat PDV-a).
“Tu su objavljene sve informacije koje se odnose na carinske procedure u putničkom prometu, odnosno sve informacije koje se odnose na mjere carinskog nadzora koje se provode nad putnicima koji putuju iz trećih država (poput BiH) u RH/EU te nad robom koju pri tome prenose”, ističu iz Carinske uprave Hrvatske.
Skrenuli su dodatno pažnju da su na poveznici: https://carina.gov.hr/pristup-informacijama/propisi-i-sporazumi/carinsko-zakonodavstvo/fizicke-osobe-2715/oslobodjenja-i-ogranicenja/2746 , zajedno s pridruženim letcima za putnike, obrazložena Oslobođenja i ograničenja (vrijednosni i količinski limiti) kod unosa osobne prtljage putnika koji putuju iz trećih zemalja u RH/EU, te Oslobođenja za akciznu robu (duhanske prerađevine, alkoholna pića…), kao i Unos proizvoda životinjskog porijekla, mješovitih proizvoda i proizvoda dobiveni od nusproizvoda životinjskog porijekla u osobnoj prtljazi putnika (meso i mesni proizvodi, npr. sirovo meso, salama, pašteta te mlijeko i mliječni proizvodi, npr. vrhnje, sir, maslac, čiji unos u EU/RH nije dopušten).

“Dinamika putničkog i teretnog prometa na svim graničnim prijelazima s trećim zemljama, i s BiH, promjenjiva je i očekivano intenzivna u vrijeme ljeta. Neovisno o dinamici prometa, i drugim okolnostima, carinska služba sve mjere nadzora i kontrola provodi temeljem procjena i analize parametara rizika, i to u režimu 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu i 365 dana u godini. Naravno da se u vrijeme pojačanog prometa i broj službenika raspoređuje prema intenzitetu prometa i prioritetima zahtjeva poslovnih procesa te se u odnosu na provedbu carinskih kontrola vodi računa o frekventnim intervalima u pojedinom segmentu posla, a kako bi se postigla što veća protočnost i smanjila moguća duga čekanja na prelazak državne granice, koji nije samo ovisan o brzini provedbe carinskih formalnosti nego uvelike ovisi i o dinamici drugih propisanih procedura koje obavljaju ostale nadležne službe na graničnim prijelazima (Granična policija Ministarstva unutarnjih poslova, granične inspekcijske službe Državnog inspektorata – fitosanitarna, sanitarna, veterinarska)”, navode iz Carinske uprave.
Putnicima koji ulaze, izlaze ili tranzitiraju kroz Republiku Hrvatsku, čija granica je ujedno i vanjska granica Europske unije, a kako bi ju prelazili bez neugodnosti jer nisu upoznati s pravilima i informacijama koje su im potrebne za prelazak granice daju jasne upute.
“Savjetujemo da prije putovanja prouče sve informacije koje se odnose na carinske procedure u putničkom prometu, odnosno sve informacije koje se odnose na mjere carinskog nadzora koje se provode nad putnicima koji putuju iz trećih država, poput BiH, u RH/EU te nad robom koju pri tome prenose, a koje su javno dostupne, bilo na web stranici Carinske uprave ili putem prigodnih info letaka za putnike, koji su dostupni za čitanje na mobilnim uređajima ili računalima, a koji se također mogu i u tiskanom obliku dobiti na samim graničnim prijelazima”, naglašavaju iz Carinske uprave Ministarstva financija Hrvatske.