Kravlje mlijeko u mali pogon dolazi s lokalnih farmi u Doboj Istoku, te iz poljoprivrednih zadruga iz Gračanice i Tešnja.
HUSEIN BABIĆ, tehnolog, FMS Trade, Doboj Istok
“I prerađujemo negdje oko dvije do dvije po hiljade litara mlijeko dnevno. Sirovine ne fali sada trenutno. U jednom momentu se desi da fali, ali otprilike to se drži kako ide, kako mlijeko dolazi tako imamo dovoljno sirovine.”
Veći dio proizvodnje završava na tržištu. Ostatak se koristi za ishranu štićenika u Prihvatnom centru Duje, najvećem projektu organizacije Emmaus.
ARNIS NASTIĆ, ravnatelj, MFS trade, Doboj Istok
“Мi smo na donjoj granici pozitivnog poslovanja iz razloga što dosta robe moramo unaprijed platiti. Kada je u pitanju ambalaža moramo avansno, a prema nama naši faktički kupci ne moraju taj dio, nego imaju zakonski rok od 90 dana, ili 60 za valutu plaćanja, tako da otprilike uvijek sustignemo mi, ali imamo taj jedan džep koji ne možemo najbolje savladati.”
U Dujama je smješteno 480 štićenika, među kojima su osobe s invaliditetom i intelektualnim poteškoćama, te korisnici u stanju socijalne potrebe.
ALDIJANA MRKANOVIĆ, MFS-EMMAUS, Doboj Istok
“Budući da se u našoj kuhinji, ovdje u PC Duje, dnevno napravi preko 3.500 obroka, zaista bez solidarne ekonomije i bez mljekare bilo bi teško nahraniti sve te ljude.”
Oprema koja je donirana prije 20 godina u mljekari je zastarjela. Planovi za modernizaciju, te plinifikaciju pogona i proizvodnju struje iz obnovljivih izvora postoje, dok realizacija još nije na vidiku. Bez toga ne može prestati korištenje čvrstih goriva za toplotnu energiju neophodnu u proizvodnji, niti računi za struju mogu biti manji, a poslovanje mljekare uspješnije.(BHRT)