Kultura

Otvorena izložba 'Štampa u Historijskom arhivu Sarajevo 1878 -1992'

JU Historijski arhiv Sarajevo danas je, povodom 3. maja - 77. godišnjice osnivanja i rada Arhiva, upriličio u Brusa bezistanu otvorenje izložbe "Štampa u Historijskom arhivu Sarajevo 1878-1992" autora Amele Bedaković i Adnana Hadžiabdića.

FOTO: ALMIR RAZIĆ
FOTO: ALMIR RAZIĆ

Historijski arhiv Sarajevo osnovan je 3. maja 1948. godine Odlukom Narodnog odbora grada Sarajeva, a na početku djelovanja bio je smješten u zgradi Vijećnice. Danas je Arhiv javna ustanova kulture u Kantonu Sarajevo. Od početka djelovanja aktivno radi na prikupljanju, čuvanju, stručnoj obradi, prezentaciji i publiciranju arhivske građe.

Direktorica Historijskog arhiva Ismeta Džigal-Berkovac kazala je da izložbom žele podsjetiti javnost na značaj fondova i zbirki Historijskog arhiva Sarajevo te promovirati kulturnu baštinu. Također je istakla da se ovom postavkom žele priključiti i obilježavanju 3. maja, Svjetskog dana slobode medija. Podsjećam da Arhiv već 77 godina prikuplja, proizvodi, čuva i daje na korištenje arhivsku građu. Historijski arhiv je dobitnik Šestoaprilke nagrade Grada Sarajeva za izuzetan doprinos očuvanju kulturne baštine – kazala je direktorica Arhiva te podsjetila i da su institucija od značaja za Kanton Sarajevo.

Ona je navela da građa ovog arhiva ima status nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine.

Adnan Hadžiabdić navodi da su izložbu podijelili na tri perioda: do Prvog svjetskog rata, između dva svjetska rata i poslije Drugog svjetskog rata. Na izložbi su predstavljeni informativni listovi, listovi za pouku i zabavu, umjetnost i književnost, prosvjetu. Kroz bh. štampu može se pratiti politički, kulturni, socijalni i privredni život Bosne i Hercegovine – kazao je Hadžiabdić.

Koautorica izložbe Amela Bedaković ističe da izložba pruža uvid u štampu i njen razvoj u različitim periodima. Povod je, kazala je ona, bio 77 godina Arhiva a kroz izložbu i temu kojom se bavi su dali mali doprinos Svjetskom danu slobode štampe i medija.

Bedaković je također ustvrdila da se kroz izložbu može vidjeti i kako u odnosu na pismenost raste i broj novina koje se štampaju.

Tako su u austrougarskom i periodu između dva svjetska rata najveći tiraž i najveći broj pretplatnika imali listovi za zabavu, pouku i književnost. U tom periodu prosječno je jedan list imao 900 pretplatnika.

Između dva svjetska rata u Bosni i Hercegovini je došlo do pokretanja 275 novih časopisa i novina. Značajnu ulogu u novinskom izdavaštvu su imala i nacionalna društva Prosvjeta, Napredak, Gajret i Uzdanica.

U biblioteci Historijskog arhiva Sarajevo čuva se štampa od 270 serijskih publikacija za period 1878-2005. godine koja je izlazila u Bosni i Herecgovini, ali i izvan države.