Kultura

Nastavak "Quo Vadis, Aida?" uvršten među 10 najprestižnijih projekata u razvoju na Cannes Film Festivalu

Novi projekt rediteljice Jasmile Žbanić, "Quo Vadis, Aida? - dio koji nedostaje", uvršten među 10 pažljivo odabranih projekata iz cijelog svijeta koji će biti predstavljen u okviru prestižnog programa Investors Circle na Marché du Film, dijelu Filmskog festivala u Cannesu.

FOTO: QUO VADIS, AIDA
FOTO: QUO VADIS, AIDA

Investors Circle okuplja najznačajnije nove projekte renomiranih svjetskih autora, a uvrštavanje projekta “Quo Vadis, Aida dio koji nedostaje” među njih potvrđuje njegov umjetnički, društveni i međunarodni značaj.

Cannes Film Festival jedan je od najutjecajnijih i najvažnijih filmskih festivala na svijetu, a učešće u njegovim industrijskim programima otvara vrata globalnim investitorima, distribucijama i međunarodnoj vidljivosti.

Pročitajte još

Više informacija o selekciji dostupno je na zvaničnoj stranici Marché du Filma.

“Quo Vadis, Aida? – dio koji nedostaje” osigurao snažnu podršku

Film “Quo Vadis, Aida? – dio koji nedostaje” već je osigurao snažnu međunarodnu podršku kroz učešće najvažnijih evropskih filmskih fondova, među kojima su Austrijski Filmski Institut, Viena Film Fond, Švedski Filmski Institut, Poljski Filmski Institut, Medienboard Berlin-Brandenburg, Film Väst iz Švedske i francuski CNC – Aide aux cinémas du monde te partnerstva sa vodećim evropskim televizijskim kućama ARTE/ZDF, ORF, Canal+ i TRT. Projekat također ima podršku svjetskog prodajnog agenta Indie Sales iz Francuske.

Prethodni film “Quo Vadis, Aida?” bio je nominovan za Oscara za najbolji strani film, osvojio je više od 50 međunarodnih nagrada, te bio proglašen najboljim evropskim filmom, dok je Jasmila Žbanić nagrađena kao najbolja evropska rediteljica, a Jasna Đuričić kao najbolja evropska glumica.

FOTO: FEHIM DEMIR / EPA
FOTO: FEHIM DEMIR / EPA

Uprkos tom uspjehu i izuzetnoj važnosti obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici ove godine, realizacija nastavka filma suočava se s ozbiljnim preprekama u Bosni i Hercegovini u ostvarivanju neophodnih 20 posto finansiranja iz domaćih izvora.

“Nastavljamo se boriti”

Rad Filmske fondacije BiH, ključne institucije za podršku domaćoj kinematografiji, mjesecima je blokiran, što je domaću filmsku industriju dovelo u stanje potpune nefunkcionalnosti. Istovremeno, sredstva planirana kroz program povrata sredstava (tax incentive) u Kantonu Sarajevo, koja su bila od izuzetne važnosti za zatvaranje finansijske konstrukcije filma, dovedena su u pitanje zbog institucionalne nestabilnosti i administrativnih opstrukcija. U ovakvim okolnostima, bez sistemske podrške države i lokalnih vlasti, uprkos svim međunarodnim priznanjima i već osiguranim značajnim sredstvima, snimanje filma planirano za ovu godinu postaje upitno.

“Nastavljamo se boriti da film bude realizovan dostojanstveno, temeljito i s najvišim umjetničkim standardima koje ovakva tema zaslužuje. Naša obaveza prema žrtvama i preživjelima, kao i prema budućim generacijama koje trebaju čuti istinu o onome što se dogodilo, ostaje naš najvažniji pokretač”, poručili su iz produkcije kuće Deblokada.