BiH

BiH prijeti demografski slom: Odliv stanovništva ne staje, prognoze nisu dobre

Bosni i Hercegovini prijeti demografski slom ukoliko se nastave dosadašnji trendovi iseljavanja.

Aerodrom Sarajevo
FOTO: BOSNAINFO

Prema procjenama, u BiH bi do 2050. godine trebalo živjeti 18,2 posto manje stanovnika nego 2013. godine, navodi se u analizi koju je objavio Populacijski fond UN-a.

BiH je u samom vrhu kada je riječ o gubitku stanovništva na prostoru Evrope. Procjene pokazuju da se naša zemlja suočava s dramatičnim padom broja stanovnika.

Pročitajte još

Amer Osmić, profesor na Odsjeku za sociologiju FPN-a Univerziteta u Sarajevu je pojasnio šta nas najviše treba zabrinuti.

Demografski slom

“Ukoliko promatramo ukupno stanovništvo u BiH, možemo reći da je današnji broj sličan onome iz 1950. godine. Popis iz 2013. godine pokazao je da BiH ima 3,5 miliona stanovnika. Odliv stanovništva značajno se povećao u odnosu na 2013. godinu. Procjenjuje se da trenutno u BiH živi između 2,8 i 3,1 milion ljudi. BiH prijeti demografski slom. Sve ovo svjedoči o vrlo nesigurnom području prema mišljenju stanovnika”, kazao je Osmić za N1.

Potom je dodao:

“Bh. stanovništvo nema povjerenje u društvo i društveni status. Nema povjerenje u društvenu sigurnost kako bi dugoročno planiralo stvaranje porodice. Danas stanovništvo iz BiH odlazi i okreće leđa državi zbog raznih faktora, ali generalno zbog osjećaja neperspektivnosti. Broj stanovnika koji danas imamo samo je domino-efekat stanja u današnjem društvu.”

Između ostalog, kazao je i koji su glavni faktori zbog kojih bh. stanovništvo napušta zemlju.

“Ne možemo izdvojiti samo jedan faktor. Do 2014.–2015. godine nezaposlenost je bila ključni faktor. Međutim, sada je u pitanju društveni aparat kojim građani nisu zadovoljni. Već 30 godina idemo iz jedne krize u drugu. Građani generalno ne vjeruju da će u BiH za pet, deset ili petnaest godina biti značajno bolje. Nemamo indikacije da je društveni aparat svjestan s čim se građani bore. Građani vide da u zemljama Evrope država stoji uz svoje građane”, kazao je Osmić.

BiH rapidno stari

Naglasio je i kako roditelji sve više stimulišu djecu da napuste Bosnu i Hercegovinu.

“Roditelji su postali aktivni motivatori za odlazak djece iz BiH. Jednu krizu nekako prebrodimo, a onda odmah dolazi nova. Stalno smo u nekom grču kao društvo. Nemamo vremena da se bavimo pozitivnim stvarima jer nas je strah sukoba koji bi mogao rezultirati značajnim promjenama. Roditelji žele svoju djecu spasiti od tih stvari i omogućiti im život u sigurnom sistemu. Od količine negativnih vijesti teško je primijetiti male, ali značajne promjene u bh. društvu jer brzo nestanu. Prosječna starost majke 2023. godine bila je 28 godina. Jako malo vremena ostaje za planiranje porodice. U prosječnom domaćinstvu u BiH danas više ne govorimo o četiri člana, nego o majci, ocu i jednom djetetu. Prema istraživanjima, BiH rapidno stari”, zaključio je Osmić.