To su naši ljudi i imaju određene probleme. Cijenim da kretanje institucija BiH mora biti hrabrije kad su u pitanju institucije Evropske unije; ovdje Evropska unija na svoj način štiti svoj interes, pa imamo i mi pravo da štitimo interese prijevoznika Republike Srpske i Federacije BiH i mobilnost u tom kontekstu. Napori koje sam imao u Vijeću ministara su upravo imali u fokusu da ubrzamo nastupe institucija Bosne i Hercegovine prema institucijama Evropske unije. Žao mi je što taj problem nismo riješili prije na adekvatan način; neću da karakterišem da je ministar Forto kriv za sve, ali cijenim da je pitanje moglo agilnije biti riješeno u pregovorima s Delegacijom Evropske unije ili bilo s kojom od nadležnih institucija EU. Ne znam zašto neko ima kompleks od institucija Evropske unije, ja nemam, uvijek sam potpuno spreman i bio sam akter različitih aktivnosti, želio da pokrenem adaptaciju SPP-a kako bismo zaštitili domaću proizvodnju. Više puta smo zagovarali da zabranimo uvoz mesa iz EU da bismo zaštitili naše mesoprerađivače jednako u Federaciji i u Republici Srpskoj – rekao je Košarac.
Iz Vijeća ministara BiH nije imao saglasnost, dodao je, „zbog kompleksa određenih da se na zamjerimo Evropskoj uniji“.
Košarac negoduje što neke od kolega, kako je rekao, „neće da stanu na našu stranu da zaštitimo interese privrednika bilo Republie Srpske bilo Federacije Bosne i Hercegovine“.
Prema njegovim riječima, na prošloj sjednici Vijeća ministara je apelovao da se ozbiljnije uključe Ministarstvo komunikacija i prometa, Ministarstvo sigurnosti i Ministarstvo vanjskih poslova „kako bismo konačno imali vrlo aktivnu ulogu kad je riječ o Direktivi 2018/1806 koja onemogućava stalni boravak bh. vozača u Evropskoj uniji odnosno ograničava broj dana boravka“.
– Jednostavno, ne vidim razlog zašto bismo mi bili taoci interesa Evropske unije; šta Evropska unija hoće na ovaj način? Ako onemogućava našim prijevoznicima da prevoze robe proizvedene u Federaciji i Republici Srpskoj na njihovo tržište, šta onda hoće? Pa hoće da svoje prijevoznike angažuju da voze našu robu. Ne možemo, ljudi, to dopustiti! Ne može Bosna i Hercegovina biti talac interesa Evropske unije i ne možemo sve klimati glavom i aplaudirati svemu što traže od nas jer imamo pravo da zaštitimo naše ljude. Moja uloga kao ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa je da implementiramo sve ugovore o slobodnoj trgovini, a Bosna i Hercegovina ih ima četiri; da poboljšamo bilans spoljnotrgovinske razmjene sa svijetom. I zato je moja uloga bila da naši proizvođači nemaju problema kad svoje proizvode žele plasirati na tržište EU. Prijevoznici imaju problema kad prevoze robe, a time problem imaju i proizvođači – rekao je Košarac, napominjući da u ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmjeni sa svijetom, oko 80 posto proizvoda iz Federacije i Republike Srpske je za evropsko tržište, a EU pravi direktan problem prijevoznicima.
Problem se stvara i Bosni i Hercegovini u njenoj želji da poveća bilans i na različite načine podstiče domaće izvozno orijentisane proizvođače.
Košarac kao zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH želi da bude dio rješenja problema, kazao je, budući da Ministarstvo na čijem je čelu nema resornu ni ustavnu nadležnost za određene elemente zahtjeva prijevoznika.
On smatra da mora prestati praksa ‘bjanko pristajanja’ na sve što Evropska unija traži. Prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju te bilateralnim sporazumima, postoje procesi za konsultacije, čak i za uvođenje zaštitinih mjera, ali za to je potrebna saglasnost Vijeća ministara, kazao je.



Košarac ipak vjeruje da će na sastanku koji će asocijacija imati s predstavnicima Uprave za indirektno oporezivanje biti nađeni načini „da ovo pitanje stavimo na dnevni red“ i za olašavanje problema prijevoznicima u carinskom postupku.
Cijeni da će ministar komunikacija i prometa Edin Forto, po zaključku Vijeća ministara BiH sačiniti informaciju šta je urađeno dosad a potom će Košarac insistirati na ozbiljnijem pristupu i stavljanju u fokus problema prijevoznika u kontaktima zvaničnika BiH i Evropske komisije.
Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcijuma “Logistika BiH”, sastanak sa zamjenikom predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Stašom Košarcem smatra vrlo konstruktivnim jer su predstavnici navedene asocijacije upoznali sagovornika s problemima prijevoznika.
– Ono što je najbitnije da istaknem – nijedan prijevoznik ne duguje državi Bosni i Hercegovini ništa; mi od države ne tražimo nikakav novac. Ovo što smo zamjeniku predsjedavajuće Vijeća ministara BiH izložili danas su operativne stvari i mislimo da smo postigli visok stepen saglasnosti da se problemi rješavaju od danas – kazao je Peulić.
Po njegovim riječima, to daje nadu i pred sastanak s ministrom vanjskih poslova BiH te direktorom Uprave za indirektno oporezivanje, a Vlada Republike Srpske je prva odgovorila na zahtjeve u domenu onoga što su entitetske nadležnosti, dok se oglašavanje Federalne vlade očekuje iza 1. maja.
Peulić je zadovoljan, ponavlja, sastankom s ministrom Košarcem jer su razjašnjeni svi tehnički i operativni problemi kojima se prijevoznici bave.
Na novinarsko pitanje da precizira rezultate sastanka, on između ostalog odgovara da je ministar Košarac već usvojio odredbu o oslobađanju od PDV-a prilikom uvoza bilo kojih električnih vozila, što je pitanje iz domena ispunjavanja obaveza iz Zelene agende.
Košarac je saglasan i da sve inspekcijske službe na granicama iz resora Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa imaju produktivniji učinak u aktivnostima koje se odnose i na rad kolega iz drugih država, kazao je Peulić između ostalog, naglašavajući i raniju kooperativnost ministra Košarca.