Kako bi mlade ljude izvukao iz kladionica u Srebrenici koje su jedno vrijeme bile gotovo osnovni sadržaj tog mjesta u istočnoj Bosni otvorio je teretanu i stavio je besplatno da se njome služe njegovi sugrađani.
U razgovoru za Bosnainfo govorio je o tome šta ga je opredijelilo da ostane i opstane u Srebrenici kao i šta sve poduzima i namjerava poduzeti kako bi tom mjestu bar malo više “udahnuo života”.
Grad bez pekare, mesare, bolje bilo prije dvadeset godina
Inače, Mehmedalija je rođen 1993. godine u Srebrenici u jednom od najtežih ratnih perioda koje je prolazilo to mjesto, ali i cijela Bosna i Hercegovina, vrijeme rata.
“U Srebrenicu sam se vratio sa majkom 2002. godine kao devetogodišnjak. U Srebrenici sam krenuo u treći razred osnovne škole, gdje sam završio osnovno i srednje obrazovanje. Nakon toga sam upisao Pravni fakultet koji sam napustio, ali sam potom upisao Fakultet za računarstvo i informatiku u Tuzli koji sam završio prošle godine. Mogu reći da je ta 2002. godina kada sam se vratio u Srebrenicu bila puno življa, bilo je puno više sadržaja. Tada sam bio dijete i neke stvari nisam shvatao. Ali, kako je vrijeme odmicalo ta politika je uništila Srebrenicu i od nje napravila mrtav grad”, priča Mehmedalija.

Kao primjer razmjera katastrofe koja je zadesila postratnu Srebrenicu navodi da u 21. vijeku to mjesto, odnosno cijela opština nema pekaru.
“Kada vam neko dođe u goste da ga izvedete morate otići u susjedni Bratunac ili čak Zvornik. Sve to je bio razlog da sam odlučio da kupim jednu kuću, tu je bila kladionica i kafić i ja sam to renovirao i na tom mjestu pokrenuo teretanu da prvenstveno lično mogu trenirati kao i moji drugovi. Pošto je bilo više zainteresovanosti za to, odlučio sam da to stavim na raspolaganje svima da tu mogu da treniraju i da se služe tim prostorom”, navodi Mehmedalija.
Želio je time da, kako kaže, da mali doprinos boljitku Srebrenice, ali i da njegov bude primjer drugima kako treba raditi za svoje rodno mjesto i životnu sredinu.
“Mogu otići iz Srebrenice, ali gdje god odem nešto me ipak vuće u svoje rdono mjesto. Tu se nekako najbolje osjećam. Imali smo lošu vlast u Srebrenici u proteklom periodu koja je izvlačila milione iz tog mjesta. A, u Srebrenicu je došlo novaca da je ona mogla postati Beverly Hills. Umjesto toga sada u Srebrenici nemate ni pekaru, ni mesaru kao osnovne potrebne sadržaje. Imali smo te nezdrave političke vlasti u prethodnom periodu”, ističe Mehmedalija.
Kladionice bile jedini sadržaj Srebrenice
Kaže da je na mjesto načelnika Srebrenice u aktuelnom mandatu došao Miloš Vučić sa kojim, navodi ima dobru saradnju.
“Pokazao se kao ambiciozan i koji želi nešto da pokrene u Srebrenici sa mrtve tačke. Za nekoliko mjeseci svog mandata već je uspio neke stvari da uradi. Pričao sam sa njim i cilj nam je da Srebrenicu napravimo boljom, da je ponovno oživimo. U Srebrenici samo malo nedostaje. Nedostaje samo nekog sadržaja da ima. Toga nam treba. Bilo je šest kladionica jedno vrijeme u gradu, sada su ostale dvije. To je bio jedini sadržaj u Srebrenici. Mladi odlaze upravo zbog toga jer nema tog nekog života, osnovnih uslova. U razgovoru sa načelnikom Srebrenice ukazao sam na to”, naveo je Mehmedalija.

Navodi kako se nada da će konačno uspjeti da se osposobi i otvori banja Guber, koja je i ranije bila pokretač svega za Srebrenicu. Banja vuče, kaže, sve ostale aktivnosti i sadržaje.
Osim teretane Mehmedalija ima u planu proširiti kapacitete i sadržaje koje će staviti na raspolaganje Srebreničanima.
“Iza teretane ima velika bašta gdje sam napravio jednu prostoriju za mlade, gdje mogu da se druže. Tu je moguće popiti kafu, igrati PlayStation, da se druže i svi sadržaji su besplatni. U potrazi sam i za nekom zemljom gdje planiram možda otvoriti i neki vodeni park sa bazenom, saunom i ostalim sadržajima kako bi privukao omladinu da dolazi u Srebrenicu”, poručio je Mehmedalija.
Recept za uspjeh je da se nikada ne odustaje
Za sve u Bosni i Hercegovini, a posebno mlade ima jasnu i nedvosmislenu poruku.
“Gdje god da mi, mladi ljudi odemo stranci smo. Uvijek ih na koncu nešto vuče u njihovo rodno mjesto, kao i mene. Radim digitalni marketing i mogao bi raditi sa bilo kog mjesta. Ali, sam odlučio da ostanem u Srebrenici, da se borim sa kućnog praga za svoju Srebrenicu i prvenstveno Bosnu i Hercegovinu. Ta nakaradna politika je ta koja je to uništila. Čitav taj politički sistem ne funkcioniše nikako. Imamo primjer čovjeka koji za tri metra porezanih drva da prehrani porodicu dobije šest mjeseci zatvora, a vidimo šta Dodik radi sa državom i sve drugo i niko ga ne hapsi. Ostaje tako da SIPA i ostale policijske agencije pokazuju svoju moć samo na običnim stanovništvom. Dok ne krenu hapsiti ove sa vrha nema napretka. Ali, doći će dan kada će se i to desiti”, smatra Mehmedalija.
Da bi se uspjelo, kaže, mora se neprestano boriti, a to veli, zna iz vlastitog iskustva.
“Ima samo jedan recept za uspjeh, a to je da nikada ne odustajete. Treba uvijek da se borimo za ono čemu težimo. Bio sam u bolnici, imao sam operaciju 2007. kao dječak. Ali, poslije toga učio sam, završio fakultet, a recimo oko digitalnog marketinga sve sam sam naučio. Moja poruka mladim stoga je da se usavršavaju i da nauče neke nove vještine i da teže ka znanju. Jer, znanje je jedino nešto što vam niko ne može oduzeti. To znanje uvijek nosite sa sobom. S tim znanjem možete pokrenuti šta hoćete, svoje ideje, svoju biznis priču ili bilo šta drugo” zaključio je Mehmedalija.