BiH

Centralna banka BiH: Novac ostaje pod ključem sve dok je ugrožena imovina banke i monetarna sigurnost BiH

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) ostvarila je više od 412 miliona KM profita u 2024. godini, ali uplata dijela dobiti državi za sada je odgođena.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Centralna banka Bosne i Hercegovine, kao nezavisna institucija monetarne vlasti, i dalje ostaje posvećena svojoj ključnoj misiji očuvanju monetarne i finansijske stabilnosti zemlje kroz održavanje stabilnosti domaće valute, konvertibilne marke.

Na trećoj sjednici Upravnog vijeća CBBiH, održanoj 27. marta 2025. godine, usvojen je Finansijski izvještaj Centralne banke za godinu koja je završila 31. decembra 2024. godine, zajedno s odlukom o raspodjeli čistog profita za istu godinu.

Pročitajte još

Prema zvaničnim podacima, Centralna banka BiH je u 2024. ostvarila čisti profit u iznosu od 412.599.585,33 KM. U skladu s članom 27. Zakona o Centralnoj banci BiH i spomenutom odlukom Upravnog vijeća, odlučeno je da se iznos od 244.306.831,96 KM rasporedi kao obaveza prema instituciji nadležnoj za budžet BiH – Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine.

Zakon dozvoljava zadržavanje dobiti u kriznim situacijama

Međutim, iz Centralne banke naglašavaju da, uvažavajući trenutne okolnosti i u skladu s važećim zakonima i mandatom CBBiH, uplata ovog dijela dobiti neće biti izvršena dokle god postoji rizik koji bi mogao ugroziti imovinu Centralne banke, a time i ukupnu monetarnu i finansijsku stabilnost zemlje.

Imovina Centralne banke BiH je ugrožena jer je u tolu žalbeni postupak na olduku Općinskog suda u Mostaru o zapljeni imovine CBBiH u ovom gradu. 

Općinski sud u Mostaru je donio rješenje o zapljeni imovine Centralne banke BiH u Mostaru zbog procesa prinudne naplate koji je pokrenula slovenačka firma Viaduct nakon dobijenog arbitražnog postupka do kojeg je došlo zbog Vlade RS-a. 

Slovenački Viaduct potražuje više od 110 miliona KM, a dug raste svaki dan od marta s obzirom na to da je dnevna kamata 9.000 eura.

Vlada RS-a odbija platiti novac iako su se sporazumom između Vlade RS-a i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine iz 2017. obavezali da će sve izmiriti.Vijeće ministara BiH već ranije je bilo donijelo odluku o povlačenju sredstava s računa Centralne banke BiH, ali je to spriječio Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH, na sjednici Fiskalnog vijeća BiH uloživši veto kao jedini Bošnjak u ovom zakonodavnom tijelu.

Jučer je Vijeće ministara BiH ponovo “preglasavanjem” bošnjačkih ministara donijelo odluku da se s računa Centralne banke BiH povuče novac i isplati dug Viaductu.