Događaj je organizovao UNFPA Populacijski fond Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini u partnerstvu s 15 gradova iz cijele zemlje i ključnim akterima iz oblasti obrazovanja.
Događaj je predstavio postignuća mladih inovatora koji su napravili društvenu igru čiji je fokus na izgradnji mira, inovativni obrazovni alat osmišljen za jačanje kritičkog razmišljanja, empatije i jedinstva među učenicima.
Kreirana kroz Obrazovni laboratorij UNFPA (EduLab) za učenje temeljeno na igrama, igra kombinuje principe izgradnje mira, ciljeve održivog razvoja i lokalno nasljeđe, nudeći svježu alternativu tradicionalnim metodama u učionici.
Prethodno upriličena formalna ceremonija potpisivanja označila je ključnu prekretnicu, jer su se time direktori škola i nastavnici iz cijele Bosne i Hercegovine obavezali integrirati igru u svoje školske programe.
Podijeljene su besplatne kopije igre, kako bi se podržala direktna implementacija u učionici.




Događaj je okončan interaktivnom sesijom “Igrajmo za mir”, gdje su učenici, nastavnici i učesnici sudjelovali u prijateljskom takmičenju u ovoj društvenoj igri, pokazujući potencijal ove igre da potakne dijalog i saradnju na zabavan i zanimljiv način.
Predstavnica UNFPA u Bosni i Hercegovini Justine Coulson kazala je da je društvena igra odličan primjer da se inovacije mogu iskoristiti da bi se jačao i gradio mir. To nije samo društvena igra koja je osmišljena negdje u zatvorenom uredu, pa onda poslana u škole. To je plod rada mladih ljudi, a krajnji rezultat tog rada je nešto što su mladi osmislili, testirali i što će željeti koristiti – kazala je.
Igrajući tu igru, dodala je, mladi će razviti vještine koje su im jako važne i za izgradnju mira, a to su kritičko razmišljanje, empatija te mogućnost saradnje u timu.
Dizajnerica igre Ivana Kesić kazala je da na događaju učestvuje više od 80 učesnika, uključujući i predstavnike Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, organizacije civilnog društva, međunarodni partneri, te edukatori i mladi iz sljedećih 15 gradova: Sarajevo, Istočno Sarajevo, Banja Luka, Bijeljina, Bosanski Petrovac, Brčko, Tuzla, Zenica, Vitez, Teslić, Mostar, Stolac, Trebinje, Foča i Goražde.
Ovaj događaj organiziran je u okviru projekta Mladi za inkluziju, jednakost i povjerenje (Youth 4 Inclusion, Equality and Trust/Moving us Closer) koji finansiraju Fond Ujedinjenih naroda za izgradnju mira i Ambasada Italije u BiH. Cilj projekta je da ojača mlade kako bi se suprotstavili narativima podjele i potakli inkluzivnu, zajedničku budućnost kroz kreativni angažman u zajednici.
(FENA) M. L.