“Sa druge strane, ova mjera i ovo zakonsko rješenje nikad nije imalo za cilj ekonomski procvat nego naprotiv ovo je isključivo bilo motivirano potrebom da, uz minimalni ekonomski trošak, jedan dio radnika i radnica iz realnog sektora bude korak bliže pravima koja uživaju oni koji rade u javnom sektoru. Stoga je potpuno neshvatljiv bunt koji je prisutan od strane jednog dijela javnosti i koji je kontinuiran, najčešće potkrepljen zaista diskutabilnim argumentima i pogrešnim interpretacijama ekonomskih pokazatelja”, istakla je Ferhatović- Beširović.
Nije naidealnije, nego rješenje koje je moguće
Sindikat trgovine BiH je, kaže, nedavno proveo svoju analizu uticaja ove mjere.
“Ona jasno pokazuje prije svega ono što je i bio naš cilj a to je da su radnici kojih se ovo najviše tiče a koje opet niko ne pita za mišljenje osim sindikata i dijela medija kojima je cilj predstaviti objektivnu sliku, su izuzetno zadovoljni istom i da oni po prvi put se osjećaju kao ljudi a ne kao roba na policama trgovina u kojima rade”, ističe Ferhatović – Beširović.
Naglašava da je prije donošenja Zakona 84 posto radnika je radilo gotovo svaku nedjelju.
“Sada njih 89,8 posto ne radi nedjeljom nikako kao ni praznicima. Analizirali smo i uticaj na promet i zaposlenost i vrlo je jasno da tog drastičnog pada nije bilo. Ponovo, sami radnici, a evidentno je da oni vrlo direktno vide kakav je promet na svakodnevnoj bazi, ističu da ne samo da nije bilo pada prometa nego njih 30,5 posto smatra da je promet u njihovoj trgovini i uvećan u odnosu na period prije donošenja Zakona. Sa druge strane njih 75 posto kaže da imaju više vremena za porodicu, njih 26,6 posto se osjeća motiviranije za rad”, ukazuje Ferhatović-Beširović.
Sindikat trgovine BiH, navodi Ferhatović-Beširović, je od samih početaka zagovaranja za ovo zakonsko rješenje, a to je bilo veoma davno, “bio svjestan da ovo nije idealno rješenje niti nažalost živimo u jednom normalnom demokratskom sistemu u kojem je moguće stvari mjenjati u korist radnika”.
“Zato smo i išli ne na najbolje nego na rješenje koje je najednostavnije i koje će radnici “doživjeti” u odnosu na ona rješenja za koja nemamo sagovornike i čiji proces usaglašavanja, osiguranje “političke volje” i zadovoljavanje svih interesa traje duže od prosječnog životnog vijeka jednog radnika. To je sada vrlo jasno vidljivo i kroz izmjene zakona o radu koje sigurno neće ugledati svjetlo dana do kraja ovog mandatnog perioda. Nisam optimista ni da će radnici uopšte biti zadovoljni nakon što isti bude i usvojen u konačnici”, naglašava Ferhatović-Beširović.
U analizi Sindikata trgovine BiH, navodi, došli su do podatka da se 67,4 posto radnika “osjeća napadnuto zbog negativnih medijskih narativa i izjava pojedinih ekonomskih analitičara koje smatraju politički ili finansijski motiviranim”.
Težnja ka uspostavi jeftine i pokorne radne snage
“Sve to je rezultat, rekla bih, očigledne kampanje protiv ovog zakonskog rješenja. Pozadina toga nije ekonomski gubitak ili gubitak radnih mjesta nego definitivno gubitak prevlasti kapitala i novca nad radom i radničkim pravima. Mi već 30 godina živimo u sistemu koji je pravljen tako da je rad roba, trošak a ne investicija , da je najvažnija prednost našeg tržišta jeftina i pokorna radna snaga i svaki zaokret u drugom pravcu se posmatra kao prijetnja koju treba sasjeći u korjenu. Tu teoriju zastupa kapital ali i politika. Kroz sve što se proteklih mjeseci dešava oko zabrane rada nedjeljom i praznicima mi vidimo još uvijek prisutnost raznoraznih lobija koji drže u šaci još uvijek najodgovorniji dio našeg društva”, ističe Ferhatović- Beširović.
Kad su u pitanju zahtjevi za izuzeće od neradne nedjelje koje upućuju lokalne zajednice vrlo je jasno, kaže, “da su oni sa jedne strane opet politički motivirani”.
“A sa druge nažalost i potpomognuti rješenjima koja su “prošla” ovim Zakonom a opet su dio političkog pritiska i te famozne “političe volje”. U društvu u kojem je politička trgovina i pogodba postala pravilo a ne izuzetak, osuđeni smo na popravljanje štete umjesto na uživanje u koristima. Tako nekako sve ovo i doživljavaju radnici kojih se ovo najviše i tiče. Preplašeni da ne ostanu bez ovog prava koje zaista jesu dobili ovom mjerom, razočarani činjenicom da ponovo njihovi interesu nisu prioritet nego kolateral oni se trude uživati dok mogu u svojim slobodnim nedjeljama i ono što sve deklarativne bh. patriote na našoj poltiičkoj sceni konstantno vrlo perfidno zaobilaze, slobodnim praznicima”, poručila je Ferhatović-Beširović.