Svečano otvorenje planirano je za 25. april. Ovom prilikom će biti predstavljena i prigodna stopjesmica hrvatskih pjesnikinja 21. stoljeća “Zvjezdama odane” koju je priredio književnik Anto Zirdum, a koji je i voditelj cijelog projekta.
– Ovo nije ni školska knjižnica ni gradska a ni nacionalna i univerzitetska biblioteka. Sve one imaju svoju misiju, ali mi smo u Vitezu utemeljili jednu specijaliziranu knjižnicu uglavnom za knjige poezije pjesnika jugoistočne Europe koja je zapravo i informacijski centar, mjesto okupljanja i realiziranja raznih projekta za popularizaciju poezije kao što je navedena panorama “Zvijezdama odane”. Uz knjižnicu tu je i klub zavičajnih književnika centralne Bosne, a u istome će zapravo biti i uredništvo ranih domaćih i prevedenih izdanja – kazao je u izjavi za Fenu Anto Zirdum.
Govoreći o prigodnoj stopjesmici hrvatskih pjesnikinja 21. stoljeća “Zvjezdama odane”, Zirdum je kazao da utemeljenje specijalizirane knjižnice poezije HKD Napredak u Vitezu koja nosi naziv po Anki Topić, prvoj ženi koja je u BiH izdala knjigu poezije 1908. godine svakako je lijepa prigoda za priređivanje jedne pjesničke panorame.
Pjesnikinja iz BiH Šima Majić Josipović jedna je od onih čija je poezija zastupjena u pjesmarici “Zvjezdama odane”. Ona je za Fenu kazala da ju je obradovalo što se našla u ovoj pjesmarici.
– Valjda se svi osjećaju polaskano kad vas netko prepozna i iznova prepozna i kad to ispadne skroz spontano i nasumično, bez da sam posebno intervenirala oko izbora poezije i slično. Jednako tako raduje i pomisao da ću u antologiji pronaći i nova zanimljiva imena i podsjetiti se onih već poznatih. Uostalom, možda i moje autorsko ime bude povod nekomu da na sličan ili opet potpuno drugačiji način pristupi antologiji. Sve skupa zvuči obećavajuće i vuče na nova otkrića i na raznolikost – kazala je Majić Josipović.
Pjesnikinja iz Hrvatske s adesom stanovanja u Grčkoj Marija Dejanović smatra da objavljivanje poetske panorame hrvatskih pjesnikinja 21. stoljeća u Bosni i Hercegovini je svakako vrijedna inicijativa – kako za književnu zajednicu autorica i publike, tako i za generacije žena koje tek dolaze.
– Objedinjavanje ženskog književnog stvaralaštva i njegova prezentacija važan je pothvat jer pokazuje da su žene na književnoj sceni prisutne u velikom broju te da kontinuirano daju velik doprinos kulturi – kazala je za Fenu Dejanović.
Potkrovlje za knjižnicu adaptirano je uz pomoć Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan republike Hrvatske, a pomoć su pružili Središnja uprava HKD Napredak i Ministarstvo civilnih poslova BiH. Knjige su prikupljane raznim akcijama.