Kako je istaknuto na skupu, pčele su trenutno ugrožene zbog različitih faktora kao što su upotreba pesticida, uništavanje njihovih staništa i klimatske promjene.
Ovi faktori pridonose smanjenju populacije pčela i drugih oprašivača. Zbog toga je važno poduzeti mjere za zaštitu pčela i njihovih staništa, a to uključuje smanjenje upotrebe pesticida, stvaranje pčelinjih staništa i podršku lokalnim pčelarima.
Predsjednik Saveza pčelara FBiH Rehad – Sejo Deljo kazao je Feni da su pčele trenutno ugrožene zbog različitih faktora kao što su upotreba pesticida, uništavanja njihovih staništa i klimatskih promjena.
– Moramo tražiti različita rješenja kako ne bi dolazilo do pomora pčela. Slijedi nam cvjetanje prirode, a potrebno je poštivati zakonske procedure kako jedan oblik poljoprivrede ne bi ugrožavao druge. Moramo sarađivati na dobrobit svih nas. pčele su u krizi i mi ne smijemo doprinostiti tome našim djelovanjem. Tu su još mnogi drugi faktori, kao što je nedostatak polena, greške pčelara, klimatske promjene, nedostatak staništa i drugi faktori koji ugrožavaju pčele – izjavio je Deljo.
Nestanak pčela doveo bi do dramatičnog smanjenja proizvodnje hrane. Bez pčela, poljoprivredne kulture koje ovisi o njihovu oprašivanju imale bi dramatično smanjenje prinosa ili bi potpuno nestale. To bi dovelo do nestašice hrane i povećanja cijena.
Osim toga, pčele su ključne za održavanje biljne raznolikosti. Bez njih mnoge biljne vrste ne bi mogle preživjeti, što bi imalo lančani učinak na cijeli ekosistem, rečeno je na skupu.