BiH

Mehmedović otkrio moguću povezanost između slučaja Viaduct i određenih struktura iz Slovenije i RS-a: A ko su suvlasnici i gdje joj je sada sjedište?

"Ja sam malo istražujući ovaj slučaj, posegao za nekim informacijama iz Republike Slovenije..."

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
arhiva

Zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović oštro je reagirao na izostanak državnog ministra finansija BiH Srđana Amidžića sa sjednice Komisije za budžet i finansije, naglašavajući kako se radi o ozbiljnom trenutku za finansijsku stabilnost države.

Komentirajući za N1 aktuelnu aferu Viaduct, Mehmedović je kazao da Komunalna firma iz Ljubljane vodi do te afere i RS struktura.

Upozorava na političko-poslovne spone i udar na budžet BiH.

Na pitanje novinarke N1 o mogućem rješenju sporne isplate u slučaju Viaduct i preusmjeravanja sredstava namijenjenih za kupovinu zgrade Uprave za indirektno oporezivanje, Mehmedović je ocijenio da se radi o direktnom udaru na državni budžet.

“Nepojavljivanje državnog ministra finansija dovoljno govori da postoje namjere koje vode ka destabilizaciji BiH, kako bi se pogodovalo Republici Srpskoj i interesima pojedinaca”, kazao je Mehmedović.

Zastupnik je otkrio i moguće povezanosti između slučaja Viaduct i određenih struktura iz Slovenije i Republike Srpske. Tvrdi da je uspostavio vezu između komunalnog preduzeća u Ljubljani i firme koja sada ima sjedište u Mrkonjić Gradu.

“Ja sam malo istražujući ovaj slučaj, posegao za nekim informacijama iz Republike Slovenije. Vrlo će biti interesantno naći vezu i među KPL firme koja se bavi održavanjem ulica komunalno, znači poduzeće Ljubljana, održavanjem ulica u Republici Sloveniji, odnosno prije svega u Ljubljani. A ko su suvlasnici i gdje je sada sjedište te firme, nažalost u Mrkonjić Gradu, što dovoljno govori, o vrlo interesantnim spregama i vezama sa ovim slučajem Viaduct u Portorožu, te neke nekretnine nekih visokih dužnosnika iz Republike Srpske upravo u Portorožu itd. Prema tome mi ćemo insistirati na ovom saslušanju i tražit ćemo da u ovom saslušanju prisustvuju i državni ministar i entitetski ministri”, izjavio je Mehmedović.

Prema njegovim riječima, nedopustivo je ignorirati sjednice na kojima se nude rješenja, posebno jer BiH očekuju nove arbitraže koje bi mogle državu koštati i preko dvije milijarde KM.

“Mi smo jučer na sjednici ponudili rješenje, iako je to udar na budžet, ali bolje je to nego dalja eskalacija. Nedolazak ministra znači i nedostatak domaćinskog odnosa prema državnim finansijama”, dodaje.

Kritizirajući višegodišnje ignoriranje parlamentarnog nadzora i poziva pravobranilaštvu, Mehmedović je upozorio na političku pozadinu izostanka reakcije entitetskih vlasti.

“Pravobranilaštvo je više od 20 puta slalo dopise Vladi RS, bez odgovora. Jasno je da je neko politički moćan dao nalog da se ne miješaju. Zbog toga je šteta narasla sa milion na 100 miliona eura”, navodi on.

Upitan o izjavi člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da je za sve krivo pravobranilaštvo, Mehmedović je kratko odgovorio:

“Uvijek se krivica prebacuje na treće. Jasno je ko ima interes u svemu ovome.”

Inače, Viaduct je na tržište BiH ušao 2004. godine, kada je Vlada Republike Srpske raspisala i dodijelila koncesiju za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas.

Konkretni pomaci i krivične prijave do danas nisu pokrenute, uprkos višemilionskim štetama koje prijete državnom budžetu. Parlamentarna i pravosudna reakcija se i dalje očekuje.