Svijet

Vrhovni sud Britanije: Pojam spola je binaran, čovjek je muškarac ili žena

Britanski vrhovni sud jednoglasno je presudio da se pojmovi žena i spol u Zakonu o ravnopravnosti iz 2010. godine odnose isključivo na biološki spol, a ne na pravno priznati spol temeljen na rodnom identitetu, izvještava BBC.

FOTO: EPA/ ANDY RAIN
FOTO: EPA/ ANDY RAIN
Ilustracija

Presuda je donesena u kontekstu slučaja koji je pred sud iznijela škotska udruga For Women Scotland, a koji se ticao pitanja može li osoba s rodnim certifikatom, kojim je službeno promijenila spol, imati pristup pravima i zaštitama namijenjenima isključivo ženama.

“Ovo nije trijumf jedne skupine nad drugom”

Sud je odbacio ideju da se spol može tumačiti kao “potvrđeni spol” (engl. certificated sex) jer bi to, prema riječima suca lorda Hodgea, stvorilo heterogene skupine i narušilo jasnoću Zakona o ravnopravnosti. Dodao je da bi takvo tumačenje bilo nedosljedno i nelogično, budući da Zakon osigurava skupinsku zaštitu na temelju biološkog spola, kao i rodne tranzicije, ali ih tretira kao odvojene kategorije.

Presudu na 88 stranica donijeli su suci Lord Hodge, Lady Rose i Lady Simler. “Pojam spola je binaran, osoba je ili muškarac ili žena. Iako riječ biološki nije izričito navedena, smisao i jezik Zakona jasno upućuju na biološke karakteristike koje definiraju spol”, obrazložili su.

Sud je ipak upozorio da se ova odluka ne smije tumačiti kao pobjeda jedne društvene skupine nad drugom. “Upozoravamo da se ova presuda ne čita kao trijumf jedne ili više skupina nauštrb drugih, to nije slučaj”, rekao je lord Hodge.

Članice udruge su slavile ispred suda

Nakon presude, članice i pristaše udruge For Women Scotland slavile su ispred suda pjevajući da su ženska prava ljudska prava, a bilo je i zagrljaja i suza. Jedna od okupljenih nazvala je žene koje su slučaj dovele do Vrhovnog suda junakinjama, prenosi index.hr.

Ova odluka potencijalno ima značajne posljedice za primjenu Zakona o ravnopravnosti, posebice u kontekstu odvojenih prostora i usluga namijenjenih isključivo ženama, poput sigurnih kuća, ženskih zatvora i sportskih natjecanja. Time se potvrđuje da se pravna zaštita u tim kontekstima odnosi na osobe ženskog biološkog spola.