Život

Preminuo Ramiz Brkić, istaknuti izvođač sevdalinke iz Bihaća

Tiho i nenametljivo, kako je i živio posljednjih godina, pjevač Ramiz Brkić je jučer, u 71. godini života, preselio na bolji svijet. Njegovi prijatelji i poznanici, putem društvenih mreža, opraštaju se od ovog vrlo kvalitetnog pjevača koji je, u vremenu iza, širom svijeta pronosio našu tradicionalnu pjesmu sevdalinku.

FOTO: RAMIZ BRKIĆ
FOTO: RAMIZ BRKIĆ

-Zbogom druže moj, u svojoj objavi napisao je hitmejker Zlatko Zlaja Sjerić, jedan od njegovih saradnika. Vječni pokoj tvojoj duši plemenitoj.

-Bio je dobar insan, dobar drugar, a Bogami jedan od boljih sevdalia, napisao je njegov kolega Mesud Kreštalica, kojem je Ramiz bio gost na promociji albuma “Nekad majka Muju klela” Sarajevska Art kuća sevdaha, Večeri sevdaha u Mostaru, Bihaću, Zvorniku, Vogošći…, samo su neka od mjesta gdje je prisutnima, svojom interpretacijjama, mamio aplauze.

Nije se plašio nastupa ni na festivalskim feštama gdje je osvajao nagrade i priznanja. Često je bio prisutan na manifestacijama na kojima se promovišu pjesme iz bogate bosanskohercegovačke riznice izvornog, muzičkog, stvaralaštva.

Dvije posljednje pjesme koje je snimio bile su „Jesenji dani“ i „Ljubio sam djevojku kraj Une“. Muziku za obe pjesme pisao je Ibro Selmanović, a aranžmane Samir Zavlan, dok je tekst za prvu pisao Samir Divjan, a za drugu Milan Čkalja Marković.

-Nisam od onih koji se kunu u našu tradiciju, a na nastupima i audio projektima se „ubiše” oponašajući ritmove i melodije iz tuđih avlija, govorio je Ramiz Brkić nedavno u našem razgoviru za medije. Moji uzori su bili i ostali rahmetli Zaim Imamović, Himzo Polovina, Safet Isović te Zehra Deović… Istina, tempo života je takav. Nove generacije traže brže pesme, ali to ne znači da mi u odabiru melodija trebamo bježati od sevdalinke, od izvora na kojem se treba napajati svako ko želi, iole, da bude uspješan. U vrijeme kada mlada generacija luduje za kompjuterima, automobilima i ima sasvim druge sklonosti, treba stvarati i izvoditi pjesme prilagođene njihovom stilu života, pjesme u kojima se oni mogu prepoznati i sa kojima se mogu identifikovati. Takve pjesme on je snimao i izvodio.

Njegovim odlaskom sa ovog svijeta bosanskohercegovačka estradna scena izgubila je vrijednog i kvalitetnog pjevača, čovjeka koji je, na najbolji način, znao da i van granica naše zemlje promoviše naše muzičko izvorno stvaralaštvo.

Inače, Ramiz Brkić, rođen je 1954. godine u Bihaću. Završio je za fotografa u školi “Branko Lazić” u Sarajevu i Grafičku tehničku školu u Zagrebu. Muzikom se počeo baviti kao srednjoškolac. Deset godina je bio član gradskog muzičkog orkestra u Bihaću i folklornog ansambla KUD-a “Krajina” sa kojima je “špartao” zemljama širom svijeta. Od 1991. pa do 2017. godine živio je i radio u Austriji, i u tom periodu je snimio album “Pjesme koje vječno žive”. Snimci sevdalinki koje je interpretirao nalaze se u fonteci radio TV BiH i i Etnomuzikološkom muzeju u Beču.

Učesnik je mnogih festivala u našoj zemlji ali i u susjednim zemljama, gdje je izvodio svoje, i kompozicije drugih autora, za koje je nagradjivan. Njegovi tonski zapisi se nalaze kao prilog u projektu koji je radio Etnomuzikološki institut iz Beča, koji je vodila Prof. Dr. Ursula Hemetek.

Dženaza i ukop Ramiza Brkića bit će obavljeni na Gradskom mezarju Humci u Bihaću, u petak, 18. aprila, u 14:30 sati.