U predloženoj inicijativi navedeno je da je dug prema Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Ankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija, nastao iz poslovnog odnosa, odnosno spora između Vlade RS i navedenog pravnog i fizičkih lica. Samim tim nastali dug je dužna da plati Republika Srpska.
U situaciji kada Vlada RS ne želi izmiriti nastali dug, u cilju sprečavanja daljih štetnih posljedica koje se ogledaju u evidentnoj prijetnji sudskim izvršenjem nad imovinom BiH ako se obaveza hitno ne izmiri, dnevne kamate od oko 9.000 eura, blokadu računa BHANSA-e i s tim u vezi rizik isključivanja BiH iz međunarodnog sistema avioprevoza, daljeg narušavanja međunarodnog ugleda BiH, nalaže se Vijeću ministara da hitno za navedenu namjenu privremeno preusmjeri sredstva sa višegodišnjeg projekta za nabavku zgrade za smještaj Središnjeg ureda i Regionalnog centra Banja Luka Uprave za indirektno oporezivanje u iznosu od 103,4 miliona KM, te da razliku do potrebnog iznosa za pokriće ukupnog duga namiri sa drugih kapitalnih projekata koji nisu okončani, odnosno u kojima još uvijek nije uspostavljen obligacioni odnos sa ugovornom stranom.
Za provođenje knjigovodstvenih i administrativnih procedura iz ovog zaključka se zadužuje Ministarstvo finansija i trezora BiH i Uprava za indirektno oporezivanje BiH – navedeno je u jednom od predloženih zaključaka.
Također je predloženo da se Pravobranilaštvu BiH naloži da po izmirenju duga prema firmi Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Ankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija, od strane Ministarstva finansija i trezora BiH, odmah pokrene regresnu tužbu protiv Vlade RS na osnovu Sporazuma o međusobnim pravima i obavezama u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu “Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Ankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija, protiv tužene BiH” pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu, koji je 2017. godine potpisan između Vijeća ministara BiH i Vlade RS.
Jednim od predloženih zaključaka nalaže se Ministarstvu finansija i trezora BiH da po izvršenju uplate duga od strane Vlade RS zaprimljena sredstva vrati na projekat (projekte) sa kojih su sredstva privremeno preusmjerena kako bi se implementirao višegodišnji projekat nabavke objekta za smještaj Središnjeg ureda i Regionalnog centra Banja Luka kao i drugi projekti sa kojih su sredstva bila privremeno izuzeta.
Također je predložen i zaključak po kojem Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH poziva Tužilaštvo BiH da se aktivno uključi u navedeni predmet u cilju utvrđivanja odgovornosti za nastali pravni spor kao i posljedice koje su raznim opstrukcijama stvarnih dužnika ili njihovih predstavnika dovele do povećanja osnovnog duga po osnovu kamata i drugih troškova, a koje plaćaju građani BiH – također je jedan od predloženih zaključaka u “Inicijativi za pronalaženje načina isplate duga u predmetu Viaduct d. o. o. Portorož”.
Predlagateljica inicijative Ermina Salkičević-Dizdarević je pozvala kolege da podrže predloženu inicijativu, obzirom da ona isključivo i jedino ima za cilj zaštitu interesa države Bosne i Hercegovine, umanjenja daljih štetnih posljedica po institucije Bosne i Hercegovine, ali i naš međunarodni ugled.
Omogućava nam da nesmetano funkcionišu institucije Bosne i Hercegovine, jer ni na jedan način ne zahvatamo sredstva iz tekućih izdvajanja, niti jednokratnih kapitalnih ulaganja, a koja će biti predmet planiranja u budžetu za 2025. godinu. Nema bojazni da će budžet 2025. godine biti ugrožen – kazala je Salkičević-Dizdarević.
Dodala je da bi privremeno bila izuzeta sredstva sa višegodišnjih kapitalnih ulaganja, koja inače imaju slabu efikasnost u njihovoj realizaciji. Ali očekujemo da bi nakon podnošenja tužbe i realizacije iste, ta sredstva trebala biti vraćena tamo gdje su orginalno i pripadala odlukama i ovog doma, ali i Vijeća ministara BiH – kazala je Salkičević-Dizdarević.
U toku je poslanička diskusija o predloženoj inicijativi.