Izradu registra realizovao je konzorcij kompanija Ceteor d.o.o. Sarajevo, E3 d.o.o. Sarajevo i GDI, saoopšteno je iz Vlade Kantona Sarajevo.
Ovaj dvogodišnji projekat predstavlja značajan korak u planiranju i poboljšanju kvaliteta zraka u Kantonu Sarajevo. Kroz njega su prikupljeni sveobuhvatni podaci o svim relevantnim faktorima zagađenja zraka, obuhvatajući sektore poput kućnih ložišta, kotlovnica, industrije, saobraćaja i poljoprivrede. Tokom izrade Registra obrađeno je gotovo 100.000 izvora emisija, za koje su izračunate emisije svih zagađujućih materija u skladu sa zahtjevima Evropske agencije za zaštitu okoliša.
U poređenju sa prethodnim registrima, ovaj novi registar donosi značajna unapređenja. Na stručnom nivou, primijenjene su najnovije metodologije za prostornu distribuciju emisija i verifikaciju podataka. Na informatičkom nivou, uspostavljena je centralna GIS baza podataka i interaktivni web portal. Po prvi put je omogućeno direktno javno poređenje rezultata za različite zagađujuće materije na prostornoj mreži visoke rezolucije (100×100 metara).
„Ovo je ključan korak prema transparentnijem, preciznijem i strateškom pristupu rješavanju problema zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo. Novi registar omogućava nam da precizno planiramo mjere, apliciramo za međunarodne fondove i donosimo održive odluke na osnovu relevantnih podataka“, istakao je premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk.
Kvalitetan registar emisija predstavlja temelj za strateško finansiranje projekata usmjerenih na poboljšanje kvaliteta zraka, uključujući i implementaciju Strategije ograničenja korištenja uglja i drugih čvrstih goriva u KS (2023-2033).
Ministrica pravde i uprave KS Darja Softić Kadenić naglasila je originalnost projekta u okviru Bosne i Hercegovine.
„Ovaj projekat je jedinstven u BiH jer po prvi put uvodi potpuno digitaliziran, precizan i sveobuhvatan sistem za praćenje godišnjih emisija u zrak, čime se Kanton Sarajevo svrstava u red naprednijih evropskih gradova“, rekla je Softić Kadenić.
Pored detaljnog Registra emisija, izrađene su i karte rasprostiranja emisija za ključne zagađivače poput lebdećih čestica (PM10), sumpor-dioksida (SO2) i azotnih oksida (NOx). Ovo je stvorilo preduslove za identifikaciju područja prekomjerne zagađenosti zraka.
“Zagađenje zraka i dalje predstavlja jedan od najurgentnijih javnozdravstvenih i ekoloških izazova u Kantonu Sarajevo. Omogućavanjem javnog pristupa podacima o emisijama, Kanton Sarajevo uvodi napredan i sistemski pristup u borbi za čistiji zrak i klimatsku neutralnost, a Švedska s ponosom pruža podršku ovoj značajnoj inicijativi”, izjavila je Birgitta Jansson, zamjenica voditelja Odjela razvojne saradnje pri Ambasadi Švedske u BiH.
Novi Registar emisija i karta kategorizacije kvaliteta zraka bit će ključni ulazni podaci za buduće planove i strategije u različitim sektorima, uključujući prostorno planiranje, energetiku, saobraćaj i zdravstvo.
„Ovaj sistem nije samo tehnički alat – on predstavlja strateški resurs koji osnažuje institucije, kompanije i građane da poduzmu konkretne korake ka zaštiti okoliša. Transparentnim i dostupnim prikazom podataka o emisijama, Kanton Sarajevo postavlja novi standard za klimatske akcije, održivo urbano planiranje i dobro upravljanje u oblasti zaštite okoliša“, kazala je Raduška Cupać, rukovoditeljica Sektora za energiju i okoliš UNDP-a u BiH.
U narednih mjesec dana, informacioni sistem će biti javno dostupan putem digitalne platforme koja će omogućavati prikaz prostornih i statističkih podataka o emisijama prema vrsti izvora i njihovim količinama. Ovo će značajno doprinijeti transparentnosti, omogućavajući građanima, institucijama i medijima direktan uvid u podatke o emisijama.