Predsjednica organizacije “IPIL IPIL no KAI” Toshiko Ito podjetila je kako njezina organizacije već dugi niz godina donira stabla trešnje svim gradovima u BiH.
Kaže da je Mostar posebno došao do izražaja jer su u njemu uspjeli sačuvati sva stabla.
Bojan Spasojević iz Gradske uprave Grada Mostara govorio je o japanskoj tradicija “Hanami” koja se sastoji od promatranja i uživanja u cvjetovima japanske trešnje. Mostar je grad koji s današnjim danom ima 236 stabala japanske trešnje u mnogim parkovima u gradu, a samo u užem dijelu grada zasađena su 43 stabala – rekao Spasojević.




Gosti iz Japana su i ove godine pripremali tradicionalni Macha čaj, a festival je završio sadnjom stabla japanske trešnje Kanzan u parku Zrinjevac, a ukupno je zasađeno njih šest. Inače, japanska trešnja “Kanzan” predstavlja simbol dolaska proljeća, a naziva se još i ukrasna trešnja.
Uz navedeno, na festivalu je upriličene i dodjela nagrada za djecu osnovnih škola iz cijele BiH koja su se natjecala u crtanju na zadatu temu, a za njih je NVO IPIL IPIL no KAI pripremila poklone i plakete.
Uz predstavnike japanske nevladine organizacije IPIL IPIL no KAI, ove su godine festivalu prisustvovali i predstavnici UNDP-a.
Događaj su svojim nastupom obogatili Hrvatska limena glazba Mostar i Mostarske mažoretkinje.