Paketi su namijenjeni profesorima/kama, istraživačima/icama i predavačima/icama, predstavnicima/cama nevladinog sektora i studentima/kinjama iz BiH, S. Makedonije i Srbije koji izučavaju ili se bave tranzicijskom pravdom, odnosima u regionu i suočavanjem sa prošlošću, kao i srodnim disciplinama.
Beogradski pravni krug je nevladine organizacije iz Srbije koja na projektu, koji finansira UNDP iz Srbije i EU zajedno sa partnerima iz BiH i Sjeverne Makedonije, provodi Projekt ‘Transiciona pravda’ sa akcentom na ona – zato što pokrivaju tu rodnu perspektivu tranzicijske pravde i posebno se fokusiraju na seksualno nasilje u oružanim sukobima u Jugoslaviji.
Predstavnica Beogradskog međunarodnopravnog kruga Janja Simentić-Popović kaže da su u ta tri paketa alata i materijala, odnosno tri priručnika, zapravo dali određene načine, veštine, podatke, informacije koje mogu da koriste i ukažu na značaj tranzicijske pravde, rodne perspektive i onoga što se dešavalo u oružanim sukobima sa posebnim akcentom, nažalost, na seksualno nasilje.
– Tri paketa će biti dostupna na sajtu naše organizacije. Svako će moći da ih preuzme i široko ćemo ih distribuirati u cilju da se ta tema promoviše na neki način, ali da se ukaže na značaj bavljanja time. Iako su oružani sukobi završeni, nažalost, te teme i posljedice seksualnog nasilja su zapravo trenutno postojeći i neophodno je baviti se njima – kazala je.
Vrijednost tih priručnika jeste u tome da, kako je kazala, tu temu koja je složena pokušavaju na neki način da pojednostave, ali ne umanjujući značaj posebno žrtava i uvažavanja onoga što su žrtve prošle.
– Voljeli bismo da ti priručnici budu polazna tačka za bavljanje tom temom i ne samo za tri ciljne grupe kojima smo upitili priručnike. Već da to bude poticaj za akcije koje bi profesorima, aktivistima i organizacijama civilnog društva dale vjetar u leđa da nastave da se bave tom temom – kazao je.
Kaže da im je, u tom projektu posebno bio važan kontakt sa mladim ljudima, aktivistima i studentima. Neki od njih rođeni su nakon što su se oružani sukobi ne samo desili, već i završili.
– Vjerujemo da je rad sa mladim ljudima, u bilo kom formatu, potreban – kazala je. Za maj je planiran sličan događaj u Srbiji, ideja im je nastaviti aktivnosti o toj temi.
Muhamed Mujakić iz Pravnog instituta u Bosni i Hercegovini kaže da su, kroz naučno-istraživački rad kolega iz Beograda, Beogradskog Centra za međunarodno pravo odnosno Međunarodnog pravnog kruga i Pravnog instituta i drugih organizacija, izrađeni paketi, alati za istraživanje ratnih zločina na području bivše Jugoslavije.
– Naravno, najviše tih, nažalost, ratnih zločina bilo je na teritoriji Bosne i Hercegovine, onda i drugih država u regiji. Suočavamo se sa istraživanjem i dokumentiranjem, za nove generacije, da se preveniraju takvi sukobi i naravno ratni zločini sa naglaskom na seksualne delikte u ratnim uslovima – kazao je.
Smatra da je važno da se podigne svijest o tim dešavanjima koja su nažalost zadesila ‘našu generaciju i da se radi na prevencija, da se ratni zločini više nigdje ne dese’.
– Imamo jako mnogo sudske prakse i presuda Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu i ostalih međunarodnih tribunala u oblasti ratnih zločina. Poruka treba da bude da ratni zločin ne zastarijeva i da će kad-tad ratni zločin biti procesuiran – naglasio je.
Današnji događaj je jedan od završnih aktivnosti na Projektu ‘#tranzicijskapravda: Seksualno nasilje u oružanim sukobima u Jugoslaviji’, koji je započeo 10. februara 2024. godine.
Tri partnerske organizacije iz BiH, Srbije i S. Makedonije nastojale su da, kroz taj projekt doprinesu zajedničkom cilju a to je izgradnja povjerenja na zapadnom Balkanu kroz edukaciju o tranzicijskoj pravdi i rodno zasnovanim zločinima, jačanje podrške javnosti za ta nastojanja, kao i podsticanje dijaloga unutar društava i između etničkih grupa o nasilju počinjenom tokom 1990-ih.
Projekt ‘#tranzicijskapravda: Seksualno nasilje u oružanim sukobima u Jugoslaviji’ finansira Evropska unija (EU), a koordinira Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).