“Priželjkujemo da nova američka administracija pokaže razumevanje za Srbiju, za našu naftnu industriju, za sektor nafte”, kazala je u intervjuu za lokalnu srbijansku televiziju.
Rekla je kako je potrebno da zemlja vodi aktivan dijalog i poboljšava ukupne odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, kako bi došlo do više razumijevanja za Srbiju.
“NIS je nezaobilazna tema kada uopšte održavamo komunikaciju s američkim zvaničnicima i razmišljamo strateški kako da poboljšavamo sveukupne odnose. Mi smo prošle godine potpisali sa SAD-om prvi strateški sporazum o saradnji, on se upravo tiče energetskog sektora, gde mi želimo da se povežemo bolje kada je saradnja u energetskom sektoru u pitanju ili da za to stvorimo uslove i prilike”, kazala je.
Đedović Handanović je navela da je Srbija imala aktivan dijalog i s ruskom stranom, kao i da su ruske kompanije prisutne u energetskom sektoru više decenija.
“Mi se oslanjamo na Rusiju kada je u pitanju snabdevanje gasom i da nema te saradnje, verovatno bi Srbija bila mnogo više pogođena energetskom krizom, pre svega, kada su u pitanju cene energenata, mislim na gas pre svega. Od 2008. od kada je prodata NIS, oslanjamo se na ruske partnere i u sektoru nafte u velikoj meri. Mi s Rusijom imamo i dobre političke i istorijske i kulturne i ekonomske odnose i nastavićemo i o ovom problemu da pričamo s njima”, rekla je ministarka.
Smisao odlaganja američkih sankcija koje su trebale da stupe na snagu 27. februara, ali su odgođene na mjesec dana na zahtjev NIS-a, bio je nastavak neometanog poslovanja najveće naftne kompanije u Srbiji.
Ministarstvo finansija SAD-a 10. januara je odlučilo nametnuti sankcije ruskom energetskom sektoru, targetirajući naftne gigante Gazprom Neft i Surgutneftegaz, kao i više od 180 plovila, trgovce naftom, pružaoce usluga, osiguravajuće kompanije i zvaničnike.
Među sankcionisanim se našao i srbijanski NIS, a Washington je poručio da želi dodatno osujetiti ruske prihode i njene ratne napore u Ukrajini.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović je nedavno izjavio kako je izmijenjena vlasnička struktura NIS-a te da “trenutno Gasprom njeft ima 45 odsto, Gasprom ima 11 odsto, a 30 odsto ima Republika Srbija i ostalo su mali akcionari”.