Politika

MUP Hrvatske o nezakonitim prelascima granice za Bosnainfo: Državljani Turske, Rusije i Kine zloupotrebljavaju bezvizni režim za Zapadni Balkan

 Tokom prva tri mjeseca ove godine zabilježeno je oko 2.500 postupanja prema osoba koje su nezakonito prešle vanjsku granicu koja je u nadležnosti Republike Hrvatske.

FOTO: FENA/ARHIVA
FOTO: FENA/ARHIVA

Ovo je za Bosnainfo potvrdilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske.

Naveli su da je broj osoba koje su u prvom kvartalu ove gbodine nezakonito prešli hrvatsku granicu za 68 posto manja nego u istom razdoblju 2024. godine.

“Najbrojnija državljanstva u populaciji nezakonitih migranata su državljani Turske, Afganistana, Kine, Sirije i Egipta”, naveli su iz MUP-a Hrvatske.

Analizom njihovog kretanja, naglašava MUP Hrvatske, vidljivo je da je više od 70 posto nezakonitih migranata u Republiku Hrvatsku ušlo iz Bosne i Hercegovine i to na područjima Slavonskog Broda, Stare Gradiške i Cetingrada.

“Bezvizni režim u zemljama jugoistočne Europe i dalje kumulira nezakonite pritiske na vanjsku granicu, a najviše se radi o državljanima Turske, Kine i Rusije koji u brojci tražitelja međunarodne zaštite čine oko 40 posto udio u ukupnoj brojci”, naveli su iz MUP-a Hrvatske.

Inače, Evropska komisija je u više navrata tražila od Bosne i Hercegovine, Srbije, Albanije, Crne Gore, i Sjeverne Makedonije da svoj vizni režim kao države kandidati usklade sa Evropskom unijom što u potpunosti nije provedeno.

Najdalje u tom procesu je otišla Sjeverna Makedonija, dok Bosna i Hercegovina i Srbija umnogome zaostaju za tim procesom.

Od država Zapadnog Balkana očekuje se prevashodno da uvedu vizni režim za državljane Turske koji najviše i zloupotrebljavaju bezvizni režim što do sada nije učinila niti jedna od država kandidata za EU od kojih se to traži.

Problem predstavlja i bezvizni režim sa Rusijom čijim građanima su do sada vize uvele jedino Sjeverna Makedonija i Albanija, ali ne i Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina.

Isto je i sa Kinom čijim građanima vize i dalje nisu uveli Srbija, Bosna i Hercegovina i Albanija, ali jesu Crna Gora i Sjeverna Makedonija.

Od država Zapadnog Balkana očekuje se i uvođenje viza za državljane Katara, Azerbejdžana, Omana, Saudijske Arabije, Bahreina i Kuvajta.