U zemlji koja se već suočava s dubokim institucionalnim i društvenim krizama, poruke koje dolaze iz susjedstva dodatno uznemiruju javnost, naročito kada se plasiraju s pozicije “najbližeg prijatelja” i “garanta stabilnosti”.
Plenkovićeva retorika o legitimnom predstavljanju naroda, potrebi za smanjenjem tenzija i zaštiti hrvatskog naroda u BiH, naišla je na oštru reakciju dijela domaćih političkih aktera. Među njima je i izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Dženan Đonlagić, koji ne krije razočaranje.
U izjavi za Bosnainfo nazvao je takvu politiku licemjernom i optužio zvanični Zagreb da se otvoreno miješa u unutrašnja pitanja BiH.
Dok se europski partneri sve češće pozivaju na sankcije i odgovornost, hrvatski premijer zagovara “umirujuće poruke” i odbacuje sankcije kao kontraproduktivne. No, za mnoge u BiH, upravo takav pristup znači ignorisanje realnosti – činjenice da se državni poredak sve otvorenije osporava, a entiteti ponašaju kao zasebne države.
U intervjuu koji slijedi, tražimo odgovore na pitanja koja se više ne mogu izbjegavati: da li je Hrvatska iskreni partner BiH? Da li je ćutanje o Dodikovim prijetnjama zapravo odobravanje? I koliko još puta će se ideja “legitimnog predstavljanja” koristiti kao izgovor za produbljivanje etničkih podjela?
Bosnainfo: Izjavili ste da je pozivanje na dijalog s “pučistima” licemjerno – ko bi prema vašem mišljenjutrebao povesti jasnu političku borbu protiv destabilizacije države?
– Destabilizacija države nije političko pitanje, već isključivo pravno-krivično pitanje. Trenutno svjedočimo realizaciji državnog puča, kojeg provode Milorad Dodik, Radovan Višković i Nenad Stevandić. U ovom kontekstu, nije uloga političara da komentiraju ili predlažu šta bi pravosudne i policijske agencije trebale ili ne trebale da rade. Prema zakonu, državna policijska agencija, kao što je SIPA, ima obavezu privesti svaku osobu prema kojoj je Sud Bosne i Hercegovine izdao nalog za privođenje na temelju zahtjeva Tužilaštva BiH. Svi postupci moraju početi i završiti unutar okvira zakona i nadležnih institucija.
Bosnainfo: Smatrate da HDZ koristi krivično-pravni proces protiv Dodika za ostvarenje svojih ciljeva –imate li konkretne dokaze ili pokazatelje koordiniranog djelovanja HDZ-a BiH i SNSD-a?
– Rušenje kvoruma od strane delegata HDZ-a s ciljem sprječavanja smjene Špirića u Domu naroda, preglasavanje Ademovića od strane Čovića i Špirića u kolegiju Doma naroda pri zakazivanju hitne sjednice s tačkom izmjene izbornog zakona BiH (koji nije u skladu s Ustavom) prema prijedlogu delegata HDZ-a, te činjenica da zastupnici HDZ-a nisu podržali smjenu Radmanovića, Košarca i Amidžića u Predstavničkom domu državnog parlamenta, jasno ukazuju na duboku političku dinamiku. Također, izjave predstavnika SNSD-a da će podržati izmjene Izbornog zakona BiH prema željama HDZ-a, kao i jučerašnja izjava državnog ministra Košarca pred novinarima da SNSD i HDZ imaju strateško partnerstvo, potvrđuju blisku političku suradnju između ove dvije stranke.
Bosnainfo: Kako komentirate izjavu Plenkovića da je frustracija hrvatskog naroda u BiH zbog načinaizbora “legitimnih predstavnika” opravdana?
– Plenković se u kontinuitetu miješa u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine. “Legitimno predstavljanje” je izmišljena politička kovanica iz kuhinje HDZ-a. To ne postoji u važećem Ustavu Bosne i Hercegovine u vezi izbora članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Na izbore izlaze građani, a ne narodi. Po istim odredbama Ustava i Izbornog zakona su u Predsjedništvo Bosne i Hercegovine izabrani i Željko Komšić i Dragan Čović.
Na pitanje da li očekuje konkretniju reakciju institucija EU i međunarodne zajednice nakon ovakvih izjava iz Zagreba, odgovorio je da ne očekuje.
Bosnainfo: Kako odgovarate na tvrdnje da je rješenje za BiH u “smirivanju tenzija”, ako se istovremenone sankcionira onaj ko ih direktno podiže?
– Oni koji to rade relativiziraju izvršeni državni puč. Radi se o krivično-pravnom, a ne političkom ili sigurnosnom slučaju. Rješenje je da po zakonu nadležna državna institucija privede sve one prema kojima postoji takav nalog državnih pravosudnih institucija. Svako drugo rješenje je gubitak za državu Bosnu i Hercegovinu u dugom roku.