Magazin

Osam ponašanja koja odaju dijete na koje se često viče

Vikanje na dijete jedan je od onih trenutaka roditeljstva koje gotovo nitko ne može izbjeći. Umor, stres, tjeskoba i pritisak svakodnevice ponekad prevladaju, a glas se podigne. No iako je takvo ponašanje razumljivo, stručnjaci za dječji razvoj sve češće upozoravaju da učestalo vikanje ostavlja dugoročne i ozbiljne posljedice na dijete.

FOTO: ILUSTRACIJA/FOTOLIA
FOTO: ILUSTRACIJA/FOTOLIA

Na društvenim mrežama psiholozi i terapeuti dijele konkretne primjere ponašanja kod djece koja često trpe viku i prijekor. Evo osam ponašanja koja se kod takve djece najčešće uočavaju, a možda ih i sami prepoznate.

Pročitajte još

1. Stalno se ispričavaju – čak i kad nisu ništa skrivili

Djeca koja su izložena čestoj vici razvijaju naviku automatskog ispričavanja. Ona unaprijed pokušavaju spriječiti moguću kaznu, čak i kad su potpuno nevina. Takvo ponašanje često je rezultat straha i stalnog iščekivanja negativne reakcije odraslih.

2. Povećana anksioznost

Djeca koja žive u okruženju u kojem se često viče postaju izrazito napeta i nervozna. Pokazuju znakove anksioznosti poput problema sa spavanjem, nemira, grickanja noktiju, pa čak i pojave tikova. Uvijek su “na oprezu”, čekajući novu prijetnju.

3. Težnja perfekcionizmu

U nadi da će izbjeći ljutnju, neka djeca razvijaju perfekcionističke tendencije. Vjeruju da će ih savršenstvo zaštititi od vike i kazne, a svaka pogreška postaje razlog za paniku i osjećaj krivnje.

4. Izbjegavanje odraslih osoba

Djeca koja su često bila izložena vici počinju odrasle doživljavati kao prijetnju. Posebno se boje autoritativnih osoba – učitelja, trenera, odgajatelja – i nerijetko razvijaju nepovjerenje prema bilo kojoj odrasloj osobi.

5. Prestrašenost na svaki glasan zvuk

Kod takve djece često se primjećuje reakcija ukočenosti čim čuju povišen ton, čak i ako nije upućen njima. Instinktivno se trgnu, stisnu i pripremaju se na verbalni napad jer su navikli na takav obrazac.