Ekonomija

Aktivisti upozoravaju: Rudnik soli u Tuzli bi mogao biti izmješten zbog otvaranja rudnika litijuma?

Zahtjev Rudnika soli za davanje saglasnosti za geološka istraživanja na Rasovcu pored Tuzle biće razmatran na sjednici Kolegija Gradskog vijeća Tuzla, saznaju aktivisti iz Karton revolucije.

FOTO: KARTON REVOLUCIJA | MAJEVICA
FOTO: KARTON REVOLUCIJA | MAJEVICA

Riječ je o mjestu na kojem su ranija istraživanja pokazala naznake postojanja soli, a ovaj zahtjev, kažu aktivisti, sam po sebi ne bi bio sporan ukoliko  se ne sagleda pozadina i momenat u kojem on dolazi.

”Javnost u Bosni i Hercegovini je krajem 2023. godine i zvanično upoznata sa namjerama švicarske kompanije ARCORE AG za otvaranjem rudnika litijuma na planini Majevici, na prostoru opštine Lopare. Ovaj rudnik bi bio na istom geografskom prostoru, identičnom dijelu planine Majevice i svega nekoliko kilometara zračne linije od trenutnog rudnika soli na Tetimi, planina Majevica.

Gotovo u isto vrijeme kada je objavljena informacija o namjerama švicarske kompanije, u javnost je izašla i informacija da Rudnik soli uskoro počinje sa istraživanjima soli na prostoru naselja Rasovac, koje je jako udaljeno od postojećeg rudnika na Tetimi, sa ciljem osiguravanja novih nalazišta koja će zamjeniti postojeće nalazište na Tetimi”, kažu iz Karton revolucije.

Naime, kako pojašnjavaju, dana 24. februara u javnosti je objavljena informacija da je Švicarska kompanija ARCORE AG zvanično podnijela zahtjev za koncesiju za rudnik litijuma na Majevici.

”Ponovo u istom vremenskom periodu Rudnik soli iz Tuzle je podnio zahtjev Gradskom vijeću Grada Tuzla za dobijanje saglasnosti za započinjanje istražnih radnji na Rasovcu što je rezultiralo tematskom sjednicom kolegija u mjesecu aprilu”, dodaju.

To implicira da bi se u isto vrijeme mogla stvoriti mogućnost za otvaranje rudnika litijuma na Majevici i izmještanje Rudnika soli sa Majevice.

”Situaciju dodatno interesantnom čini i činjenica da Rudnik soli na planini Majevici/Tetima ima zalihe za još 20 do 25 godina rada, tako da se nameće logično pitanje zašto je pokrenuta ova inicijativa gotovo četvrt stoljeća ranije”, kažu aktivisti.

Također, prema njihovim informacijama koje su, kako kažu, dobili od strane vijećnika u Gradskom vijeću Tuzla, Univerzitetski profesor Sabid Zekan je jedan od zagovornika inicijative za započinjanje istraživanja soli na novom lokalitetu na Rasovcu.

”Isti profesor sa Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli je dana 20.03.2025. godine gostovao na javnoj gradskoj televiziji u Tuzli, gdje je pozitivno govorio o ideji otvaranja rudnika litijuma na Majevici”, dodaju oni.

Dan poslije je, kažu, na kantonalnoj televiziji u Tuzli gostovao dekan Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli Amir Mešković, koji je u javnost, kako navode, plasirao čitav niz netačnih informacija.

”Naime dekan je između ostalog na konstataciju voditelja emisije da su istraživanja na planini Majevici završena i da švicarska firma već radi na tome da dobije koncesiju, izjavio: ‘Istraživanja nisu ni izbliza završena u Bosni i Hercegovini, posebno na našem prostoru’. Na konstataciju voditelja emisije da se istraživanja odnose na Majevicu, Amir Mešković je odgovorio: ‘Posebno na Majevici, to su opštine kao što su Čelić, Ugljevik, Bijeljina, Tuzla, Lopare, i tako dalje. Ni izbliza nisu istraživanja završena.’

Na ovaj način su izrečene grube neistine s obzirom na činjenicu da je švicarska kompanija ARCORE AG za potrebe istraživanja litijuma na Majevici osnovala sestrinsku firmu ARCORE ulaganja iz Laktaša, te da su istraživanja na prostoru Majevice koji pripadaju opštini Lopare završena, a dokaz ovoj tvrdnji je i zvanično saopštenje ARCORE AG iz švicarske”, navode aktivisti.

Upravo zbog toga pokret Karton revolucija poziva članove kolegija Gradskog vijeća Tuzla da odbiju zahtjev Rudnika soli iz Tuzle za dobijanje dozvole za pokretanje istražnih radova na Rasovcu, te da se zajednički svi suprotstave projektu otvaranja rudnika litijuma na Majevici.

”Pored navedenog, tražimo odgovore na sljedeća pitanja: Da li se krenulo u proces izmještanja rudnika soli zbog planiranog rudnika litijuma? Da li se zbog svjesnosti činjenice da se sol neće moći crpiti u blizini rudnika litijuma u kojem će biti ubrizgavani hektolitri sumporne kiseline priprema teren za izmještanje lokacije? Zašto se u javnost od strane predstavnika Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli svjesno plasiraju netačne informacije?

Zašto je gotovo u isto vrijeme kada je predat zahtjev za koncesiju za rudnik litijuma, zatražena saglasnost za istraživanje soli na drugoj lokaciji kada istraženih rezervi na Tetimi ima za još preko dva desetljeća? Da li se trenutni rudnik na Tetimi zbog svoje blizine nameće kao idealno mjesto za odlaganje kontaminiranog otpada sa potencijalnog rudnika litijuma?”, pitaju aktivisti Selman i Musić.

Također pozivaju građane na oprez i ”spremnost za mobilizaciju za korištenje svih demokratskih sredstava u cilju odbrane našeg prava na vodu, zrak i hranu te pravo na život na ovim prostorima” uz poruku ”Nećete kopati”, piše Tuzlanski.ba.