Inhalacione povrede
Rondović je za RTS rekao da pacijenti imaju opekotine nastale pod dejstvom velike toplote i da kod većine pacijenata dominiraju inhalacione povrede pošto su bili u zatvorenom prostoru zbog čega njihovo stanje zahtijeva liječenje u jedinicama intenzivne terapije, prenosi Telegraf.rs.
– Pacijentima se na prvom mjestu radi reanimacioni postupak gdje se svi oni stabilizuju, radi se nadoknada volumena, hemodinamska stabilizacija, prevencija razvoja infekcija, potom nastupa tretman od strane kolega sa plastične i rekonstruktivne hirurgije gdje se radi obrada rana i različiti hiruški zahvati koji će dovesti do saniranja povreda – rekao je Rondović.
Naveo je da je nezahvalno prognozirati koliko će trajati oporavak povrijeđenih jer je riječ o teškim povredama, ali da očekuje da bi u narednih sedmicu dana prvi pacijenti mogli biti vraćeni u Sjevernu Makedoniju.
– Za ovaj zadatak sve moje kolege su se dobrovoljno javile, dobrovoljno učestvovale u transportu koji je jedan od najzahtjevnijih vidova transporta takvih pacijenata. Ako bude potrebno mi smo na raspolaganju da ponovo pomognemo narodu Sjeverne Makedonije – rekao je Rondović.
Dodao je da liječenje takvih pacijenata zahtijeva multidisciplinarni pristup i da su uključeni anesteziolozi, specijalisti plastične i rekonstruktivne hirurgije, interne medicine, infektolozi, specijalisti fizikalne i rehabilitacione medicine.
Transport pacijenata
Govoreći o transportu pacijenata iz Sjeverne Makedonije Rondović je rekao da su prevezeni zračnim i kopnenim putem, a da je za kopneni transport VMA poslao tri tima sa sanitetskim vozilima, a iz Vojne bolnice u Nišu je poslat jedan.
– Za zračni transport koristili smo letjelice Ratnog zrakoplovstva i iz dva puta transportovali smo 24 pacijenta, od kojih je šest bilo u kritičnom stanju. Na sreću, dobrom organizacijom nismo imali kriznih situacija, tako da je sve urađeno na profesionalan način – rekao je Rondović.