Čavara, koji se nalazi na crnoj listi SAD-a i ne prima plaću, tražio je usvajanje tih izmjena zakona po hitnom postupku i ovo je i uvršteno na dnevni red današnje sjednice Zastupničkog doma. U Zakonu o finansiranju institucija BiH rečenica “Ministarstvo finansija i trezora BiH osigurava gotovinu za isplatu troškova službenih putovanja i ostalih sitnih materijalnih troškova” mijenja se i glasi:
“Ministarstvo finansija i trezora osigurava gotovinu za isplatu plaća i drugih primanja zaposlenika u slučaju kada je isplata onemogućena putem tekućeg računa, a navedeno nije zasnovano na pravosnažnoj sudskoj, upravnoj ili drugoj odluci nadležnog organa, te za isplatu troškova službenih putovanja i ostalih sitnih materijalnih troškova” – piše u Čavarinom prijedlogu.
I prošle godine su iz Kluba zastupnika HDZ-a pokušali sa skoro identičnom izmjenom zakona, ali je, nakon upozorenja iz Ambasade SAD-a, ovaj prijedlog naprasno povučen.
Osim Čavare, na crnoj listi su i Nikola Špirić (SNSD), predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH, Željka Cvijanović (SNSD), predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Prema informacijama koje su objavili mediji, oni nemaju problema jer političari iz RS-a koji rade u državnim institucijama plaće dobijaju preko Pošte RS-a. Ovo je omogućeno nakon što je, kako je bilo objavljeno, Ministarstvo na čijem je čelu Amidžić uputilo poziv trima poštanskim kompanijama u BiH da se prijave kako bi se preko njih isplaćivale plate “crnolistašima”. Pozivu se navodno odazvala samo Pošta RS-a.Iz Ministarstva finansija i trezora BiH, na čijem je čelu SNSD-ov Srđan Amidžić, nikada nije odgovorio na upite Faktora u vezi s načinom isplatom plaća, piše Faktor.