Sarajevo

Koliko koštaju iftari u Sarajevu i gdje se može BESPLATNO jesti

Iftar je u tradiciji muslimana mnogo više od jela i pića, smisao je okupljanje porodice i dragih ljudi kako bi svi zajedno jeli i družili se u ramazanu.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Riječ iftar dolazi od arapske riječi što znači “prekinuti”, odnosno simbolizira prekid dnevnog posta.Običaj čime prvo prekinuti post započeo je sa poslanikom Muhammedom a.s., koji bi prekinuo post hurmom i vodom prije nego što bi obavljao molitvu. Muslimani širom svijeta tako praktikuju i danas.

Dok su hurme i voda često prvi izbor za prekid posta, sami sadržaj iftara varira ovisno o kulturi i regiji.

U Bosni i Hercegovini u osnovi svakog iftarskog menija je limunada, somun, hurme, topa (specifična samo za Sarajevo), čorba, glavno jelo i slatko.

Posljednjih godina mnogi biraju da iftare u ugostiteljskim objektima u Sarajevu, gdje je posebna okosnica stara jezgra grada.

Iftarski meniji u ugostiteljskim objektima su slični, razlika je u cijenama.

Gotovo da nigdje nema iftara ispod 20 KM u Kantonu Sarajevo, a rijetko koji objekat u svojoj ponudi ima kafu koja je za mnoge postače jedna od glavnih nakon što se omrse, tako da se to dodatno plaća.

Ukoliko želite da iftarite na Baščaršiji možete pronaći iftarski meni od 15 KM pa do čak 60 KM. Zanimljivo je da iftarski meni uglavnom nema u ponudi kafu, a upravo je ona jedna od najbitnijih svim postačima, tako da ćete je morati dodatno tražiti i naravno platiti.

Na Instagramu su mnogi ugostiteljski objekti u Sarajevu objavili cijene svojih iftarskih menija, neke od njih možete pogledati u galeriji fotografija u nastavku.

FOTO: INSTAGRAM
FOTO: INSTAGRAM
FOTO:  INSTAGRAM
FOTO: INSTAGRAM
FOTO:  INSTAGRAM
FOTO: INSTAGRAM
FOTO:  INSTAGRAM
FOTO: INSTAGRAM

Svakako da iftar možete organizovati i skromno, otići na pitu, doner ili ćevape, ali su to teža jela i nakon višesatnog posta ne preporučuje se da vam to bude prvi obrok.

Lijepa praksa svake godine je u brojnim džamijama u Sarajevu da se organiziraju besplatni iftari za postače i džematlije. Smisao ramazana i iftara jeste da jedemo i pijemo, ali ne pretjerujemo.

Careva ili Sultan Fatihova džamija ima višegodišnju lijepu tradiciju da organizuje besplatne iftare za svoje džematlije, ove godine odlučili su da iftar bude 20. marta.

Tabadžki mesdžid organizuje četvrtkom besplatne iftare za sve, samo je bitno da dan ranije potvrdite dolazak, kako se ne bi desilo da neko ne ostane bez iftara.

Općina Stari Grad Sarajevo, ove godine organizirala je besplatne iftare za stanovnike svoje lokalne zajednice. Uz pozive iz starogradskih mjesnih zajednica, svakog dana oko 50 osoba ima priliku uživati u iftaru u sali Općine Stari Grad Sarajevo, što predstavlja značajan gest solidarnosti i zajedništva.

Slastičarna Jadranka svakog dana organizira besplatan iftar za 15 osoba u potrebi, rezervacije su moguće svaki dan, a uputili su poziv i da im se jave svi koji znaju da ima neko ko ne može sebi priuštiti iftar.