Svijet

Fidan: Velika Britanija, Evropa i Turska mogu formirati vlastitu sferu uticaja

Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan izjavio je u petak da bi Velika Britanija, određene evropske zemlje i Turska mogli stvoriti vlastitu sferu utjecaja u regiji.

FOTO: AA
FOTO: AA

Govoreći za turski kanal TV100, Fidan je naglasio da evropski lideri nisu sigurni kako postupiti u slučaju da svijet bude podijeljen u više zona utjecaja.

„Potpuno je moguće da struktura koja uključuje Veliku Britaniju, određene evropske zemlje i Tursku formira vlastiti centar privlačnosti u regiji“, rekao je Fidan.

„Ta sposobnost postoji, prilika je tu. Potrebno je samo pokazati volju i slijediti taj cilj,“ dodao je.

Istakao je i da bi, da je Turska postala članica EU 2007-2008. godine, Velika Britanija vjerovatno ostala u Uniji.

„Struktura koja bi uključivala Tursku i UK unutar EU-a neizbježno bi mnogo ranije razvila vlastitu vanjskopolitičku i sigurnosnu arhitekturu“, ocijenio je Fidan.

Osvrćući se na razlike u stavovima o okončanju rata u Ukrajini, Fidan je rekao da je „početak rata u Ukrajini podijelio strane, a njegov kraj ih također dijeli. Izjave koje je Turska davala od samog početka sada dolaze i iz SAD-a.“

Ankara je od početka rata zagovarala prekid sukoba između Rusije i Ukrajine putem pregovora. Taj pristup sada je usvojila i administracija predsjednika Donalda Trumpa.

– Situacija u Siriji –

Osvrnuvši se i na Siriju, FIdan je rekao kako Turska nije napravila nikakve ustupke prema SDF-u, grupi predvođenoj terorističkom organizacijom PKK/YPG, u vezi s pokušajima autonomije ili samouprave u Siriji.

„Ne vjerujemo da su ikada napravljeni bilo kakvi ustupci SDF-u u vezi s pokušajima autonomije ili samouprave u Siriji”, rekao je Fidan.

Naglasio je da je ključno da svi oružani elementi uključeni u terorističke aktivnosti budu uklonjeni iz jednadžbe te da se stanovništvo vrati normalnom životu.

YPG/PYD, koji koristi i naziv SDF, smatra se sirijskim ogrankom PKK-a.

„Naš savjet novoj sirijskoj administraciji jeste da sirijskim Kurdima omogući njihova prava,“ rekao je Fidan. „To je vrlo važno i za predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana i za Tursku.“

Poziv PKK-u treba biti ozbiljno shvaćen

Fidan je poručio da „poziv upućen terorističkoj grupi PKK treba biti ozbiljno shvaćen i smatran historijskom prilikom“.

„PKK bi trebao prihvatiti ovaj poziv kao osnovu i pokrenuti proces vlastitog raspuštanja,“ dodao je.

Ako PKK „iskoristi ovaj prozor prilike, to će biti otvaranje za Tursku i regiju. Ako promijene mišljenje, to je njihova odluka; mi smo spremni na svaki scenarij,“ poručio je Fidan.

U svojoj 40-godišnjoj terorističkoj kampanji protiv Turske, PKK – koja je na listi terorističkih organizacija Turske, SAD-a i EU – odgovorna je za smrt preko 40.000 ljudi, uključujući žene, djecu, novorođenčad i starije osobe.

Vođa PKK-a Abdullah Ocalan, koji se nalazi u zatvoru, 27. februara pozvao je na raspuštanje PKK-a i svih povezanih grupa, tražeći kraj terorističkih aktivnosti.