Udio preduzeća koja koriste nepuno radno vrijeme ostao je približno stabilan u februaru i iznosio je 17,9 odsto, što predstavlja povećanje u odnosu na novembarskih 16,9 odsto.
Industrija reaguje na kontinuirano usporavanje privrede kako prelaskom na nepuno radno vrijeme, tako i otpuštanjima, ali glavni fokus je na otkazima, prokomentarisao je istraživač IFO Sebastijan Link.
Prema njegovom mišljenju, kompanije u Njemačkoj ne smatraju da je trenutna kriza samo privremena.
Najveći udio nemačkih firmi koje koriste skraćeno radno vrijeme je u proizvodnji i preradi metala 40 odsto, u automobilskoj industriji 27 odsto, kao i u proizvodnji namještaja, mašinogradnji i među proizvođačima električne opreme, po 25 odsto.
Prema aktuelnoj prognozi Bundesbanke, njemačka privreda će ove godine porasti za skromnih 0,2 odsto i blago ubrzati na 0,8 odsto u 2026. i na 0,9 odsto u 2027.
“Njemačka ekonomija se ne bori samo sa upornim ekonomskim preprekama, već i sa strukturnim problemima”, saopštio je tom prilikom predsjednik Bundesbanke Joahim Nagel.
Kako se navodi, njemačka industrija je izvozno orijentisana i pod pritiskom da se prilagodi promjenama kao što su veće cijene energenata, prelazak na karbonski neutralnu ekonomiju ili starenje populacije, prenosi Tanjug.