Pored toga, program će obuhvatiti još tri izložbe, predstavljanje monografije “30 godina Modula Memorije”, pozorišnu predstavu, te projekcije dokumentarnih filmova.
Direktor Festivala MESS i umjetnički direktor Modula Memorije Nihad Kreševljaković istaknuo je na konferenciji za medije da će na dan otvaranja Modula Memorije biti posađeno “Drvo sjećanja: sjećanje na kulturne djelatnike/ce iz perioda opsade”.
Govoreći o Modulu Memorije, Kreševljaković je rekao da se on bavi efektima radikalnih situacija na umjetnost.
“Od 1995, odnosno 1996. godine, kada je još u toku opsade započeta ideja o programu Modul Memorije, pitanja koja su tada postavljena su pitanja koja su i danas aktuelna. Tako da bi se, nažalost, moglo reći da su tih ’90-tih godina, kada počinje program Modula Memorije, uspostavljeni neki novi odnosi u svijetu. Da je otvorena neka Pandorina kutija zahvaljujući kojoj danas živimo u svijetu gdje su neke najmračnije stvari iz prošlosti, kao što su kolonizatorske politike, politike aparhejda, politika potpune desktrukrcije življe nego ikada”, kazao je Kreševljaković.
Prema njegovim riječima, do sada je u okviru ovog programa realizovano oko 300 različitih umjetničkih programa. Svaki od njih, naveo je Kreševljaković, podsjetnik je na važnost umjetnosti u razumijevanju vremena i prostora u kojem živimo.
“Iz vlastitog iskustva znamo da je za umjetnost etika neodvojiva od estetike, te bi to trebao biti i motiv prevashodno našim umjetnicima i umjetnicama da budu glas istine i obespravljenih. U vremenu u kojem živimo, kada je destrukcija svega tako očigledna, potreba za tim je još veća”, naglasio je Kreševljaković.
Koordinatorica Modula Memorije Hana Bajrović Čardaković predstavila je ovogodišnje, 30. jubilarno izdanje Modula Memorije i naglasila kako je ovaj jubilarni festival sačinjen od programa kojima se ove godine obilježavaju bitne godišnjice za našu državu i svijet (Dayton, kraj opsade, 30. godišnjica genocida u Srebrenici, kraj Drugog svjetskog rata, Vijetnamski rat…), ali i od programa koji su, kako je navela, svojevrsni omaž svim umjetnicima i umjetnicama i kulturnim radnicima i radnicama koji su svoj život i djelovanje posvetili Sarajevu i BiH, uključujući i period rata, a koji više nisu sa nama.
Govoreći o vizualu ovogodišnjeg Modula Memorije, Bajrović Čardaković je istakla da je riječ o fotografiji Paula Lowea, dugogodišnjeg prijatelja Modula Memorije koji je preminuo prošle godine.
Modul Memorije će trajati do 9. maja.